בינתיים ידוע כי רוב הטיפולים נגד סרטן גורמים לנשירת שיער, אך אצל 14 מטופלים חולי סרטן ריאות, חלקם בני 70, שהשתתפו במחקר ספרדי של תרופה חדשה, תופעת הלוואי דווקא גורמת לאפקט הפוך, היא משקמת את הפיגמנטים בשיער.

כשהשיער של המטופלים הראשונים החל להפוך מאפור לחום, ד"ר ריברה, רופאת עור מאוניברסיטת ברצלונה, חשבה שמדובר במקרים בודדים. אך במהרה גילתה מקרים מדהימים דומים וביקשה ממטופלים נוספים לשלוח תמונות של "לפני ואחרי".

תופעת לוואי של תרופה לסרטן
תופעת לוואי של תרופה לסרטן | צילום: יחסי ציבור

למרות שבמחקר המלא של התרופה השתתפו 52 חולי סרטן ריאות, רק אצל 14 הורגשה תופעת הלוואי הספציפית הזו, עדיין - לא מדובר ביד המקרה. אצל 13 מטופלים השיער כהה במלואו, ואצל מטופל נוסף השיער נצבע בכתמים.

כל 14 המטופלים הגיבו בצורה חיובית לטיפול. מה שמצביע על האפשרות לקשר בין שינוי צבע השיער לבין ההשפעה הטובה של התרופה. ד"ר ריברה אמרה שהם ממשיכים לחפש את ההסבר לתופעה ולוודא שלא מדובר בהצלחה מקרית.

תופעת לוואי של תרופה לסרטן
תופעת לוואי של תרופה לסרטן | צילום: יחסי ציבור

"מדובר בתוצאה פנטסטית, שקרתה לחלוטין במקרה" אומרת ד"ר רובינסון, מומחית עור, מאוניברסיטת נורת'ווסטרן. ד"ר רובינסון טוענת כי מדובר בתרופה לא בטוחה לבני אדם בריאים, אבל מאמינה כי יש להמשיך לחקור ואולי למצוא כך את הטיפול לשיער שיבה.

אז נראה שאת התרופה לסרטן עוד לא מצאנו, אבל הטיפול לשיער שיבה תימצא בקרוב.

(מקור)