*אזהרה: הכתבה מכילה תוכן קשה לצפייה

תושבי העיר הגדולה ביותר באקוודור זועמים על הטיפול הלוקה של הממשלה בהתפרצות הקורונה – והתגובה שלהם קשה. ביממה האחרונה, נחשף כי תושבי גואיאקיל, השוכנת במערב המדינה, החלו להוציא לרחובות את קרוביהם שמתו כתוצאה מהידבקות בנגיף ה-COVID-19 ולהשאיר את גופותיהם על המדרכה במחאה על הזמן האיטי שלוקח לרשויות לפנות אותן.

בסדרת סרטונים קשים שפורסמו ברשתות החברתיות, ניתן לראות את המחזה האימתני. בסרטון אחד רואים כיצד חבורת אנשים סוחבת ברחוב גופה של אחד מקורבנות הנגיף. בסרטון נוסף ניתן לראות גופה מוטלת על המדרכה כשסדין מכסה אותה, בזמן שבתיעוד אחר ניתן לראות גופה שרועה על הארץ חשופה לחלוטין.

תושבים מקומיים מספרים כי ניתן לראות עשרות גופות ברחובות העיר, כמו גם אנשים ששורפים את החפצים של המתים מחשש שהם נגועים בנגיף. חלקם אפילו איימו לשרוף את הגופות במדורות ענק. גורמים בממשל התייחסו לזמני ההמתנה, אשר עשויים להגיע לכמה ימים, וטענו כי העיכובים נגרמים כתוצאה מהעומס על בתי החולים והמכונים הפתולוגיים.

מאז תחילת חודש מרץ, נדבקו באקוודור יותר מ-2,300 אנשים. זו מדינה הדרום אמריקאית עם ההתפרצות השלישית בחומרתה בכל היבשת, אחרי צ'ילה (2,738 נדבקים) וברזיל (5,812 נדבקים). עד כה, דווח על 79 בני אדם שמתו באקוודור כתוצאה מהידבקות בנגיף. למרות זאת, רשויות גואיאקיל מדווחות כי קרוב ל-450 גופות בעיר עדיין ממתינות לפינוי.

המחאה של התושבים זעזעה את תושבי המדינה – וביניהם גם את לנין מורנו, הנשיא המכהן. לאחרונה, הוא התייחס למצב בעיר ואמר כי זרועות הביטחון ויחידות החירום יסייעו בפינוי המתים. כמו כן, הוא הוסיף שלא יאפשר לטמון את המתים בקברי אחים והדגיש כי כולם יקבלו קבורה ראויה.