שלטונות צפון קוריאה פרסמו לאחרונה כי לא אותר במדינה אף לא נשא אחד של נגיף הקורונה. הרודן קים ג'ונג און הודיע ביממה האחרונה כי שורת צעדים, הכוללים סגר מוחלט שארך חודש שלם, הובילו את המדינה להיות נקייה מווירוס ה-COVID-19 הקטלני שהתפרץ ברחבי העולם. למרות זאת, מומחים סבורים כי הדיווחים הללו חסרי שחר.

"זה בלתי אפשרי שאין אפילו מקרה אחד של הידבקות בקורונה במדינה", טען ג'ונג ה. פק, סוכן CIA לשעבר ומומחה לענייני צפון קוריאה. "מדובר ככל הנראה בטענות רברבניות ולא מציאותיות, שנועדו להסית את תשומת הלב מן המשבר ההומניטרי ששורר במדינה האסיאתית והפרות זכויות האדם של התושבים".

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by VOA News (@voanews) on

 

הטענות של קים ג'ונג און מגיעות לאחר שגורמים בפיונגיאנג, בירת המדינה, פרסמו כי לא נמצא בצפון קוריאה אף נשא של הנגיף – כולל במתחם הסגר מיוחד שאכלס למעלה מ-5,000 בני אדם.

מומחים מרחבי העולם גורסים כי הטענה של הדיקטטור לא סבירות בעליל, מפני שרבים מתושבי המדינה מתמודדים עם תת תזונה – וכתוצאה מכך, עם מערכת חיסונית מוחלשת. למרות זאת, אחרים חושבים שהמשטר הטוטליטרי מסוגל לצמצם את שיעור ההדבקה באמצעות שורה של הגבלות קיצוניות.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Cold War Cast (@coldwarcast) on

 

תומאס ביירן, מרצה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת קולומביה, התייחס לדיווחים מפיונגיאנג ואמר: "אין בצפון קוריאה זכויות אדם, חופש מכל סוג או דאגה מכך שהאזרחים יגוועו ברעב. המשטר של קים ג'ונג און הוא אולי היחיד בעולם שמסוגל לאכוף את הנחיות הריחוק החברתי שנועד לצמצם את שיעור ההדבקה".

קוריאה הדרומית, לעומת זאת, מוגדרת בעיניי רבים בתור המדינה שהצליחה להתמודד עם הנגיף בצורה היעילה ביותר. יותר מ-8,400 מתושבי המדינה נדבקו בווירוס בחודשים האחרונים, אך שיעור התמותה עומד על 84 בני אדם. מומחים גורסים כי ההצלחה שלהם טמונה בעובדה שהם ערכו בדיקות מאסיביות לתושבים. נכון לעכשיו, יותר מ-250 אלף תושבים כבר נבדקו ויותר מ-1,500 נשאים כבר התאוששו.