מדענים שחקרו את חדרי ספינת ה-Diamond Princess נדהמו לגלות כי עדיין ניתן למצוא בחדריה שרידים של נגיף הקורונה – אפילו שעברו יותר משבועיים מאז שהיא עגנה מול חופי יפן.

חוקרים מהמרכז לבקרת מחלות (CDC) הצליחו ללקט שרידים של הווירוס הקטלני 17 ימים אחרי שאחרון האורחים של הספינה פונה מן הסיפון. בדו"ח המחקר נכתב: "שרידים של הנגיף זוהו על מגוון משטחים בחדרים של חולים סימפטומטיים ואסימפטומטיים אשר פונו מן הספינה לפני 17 ימים ולפני תהליך החיטוי".

פרשת אוניית ה-Diamond Princess התפוצצה בחודש ינואר והייתה אחד המקרים הראשונים של התפרצות הנגיף על פני כלי שיט. רשויות יפן הורו לבודד את ספינת התענוגות מול חופי יוקוהמה, לאחר שיותר מ-700 נוסעים אובחנו עם הנגיף הקטלני.

חוקרים אמנם הצליחו לזהות את שרידי הנגיף על סיפון אוניית התענוגות, אבל הם מדגישים כי לא ניתן לדעת כמה מהנוסעים נדבקו כתוצאה ממגע עם משטחים. כמו כן, החוקרים לא הצליחו לקבוע מהי הסבירות להידבק בווירוס שנמצא לאחרונה על סיפון אוניית ה-Diamond Princess.

 

ספינת הקורונה (צילום: Sakchai Lalit | AP)
ספינת התענוגות מול נמל יוקוהמה | צילום: Sakchai Lalit | AP

מומחים ברחבי העולם עדיין מתדיינים בנוגע לשאלת ההידבקות בקורונה כתוצאה ממגע עם משטחים. ישנם חוקרים שסבורים כי הנגיף מסוגל להישאר פעיל על משטחים מסוימים למשך יממה שלמה, בזמן שאחרים גורסים כי הוא יכול לשרוד על משטחים במשך יותר משבוע. למרות זאת, מומחים עדיין לא הצליחו לקבוע בוודאות האם ניתן להידבק ממגע עם שרידי וירוס שנמצאו על משטח כלשהו – לקריאה נוספת בנושא הידבקות ממשטחים, אתם מוזמנים להיכנס לקישור הבא.