כוס קפה (צילום: istockphoto)
קפה ממריץ את הדם וגורם להזיות. אבל גראס עדיין לא חוקי | צילום: istockphoto

אנשים רבים אוהבים להתעלם מהעובדה שכולנו צורכים סמים פסיכו-אקטיביים מדי יום ושוכחים שגם קפאין, סוכר, ניקוטין, שוקולד ואפילו הקזאין שבחלב – כולם סמים ממכרים בעלי השפעה אקטיבית על המוח ועל הגוף. כעת מדענים טוענים שקפה הוא לא רק מעורר וממריץ את הדם אלא גם עלול לגרום להזיות. (דיילי מייל)

לדברי החוקרים מאוניברסיטת לה-טרוב במלבורן (אוסטרליה), חמש כוסות לאטה ביום עלולות להספיק כדי שתתחילו לדמיין צלילים. 92 המתנדבים, בניסוי שהוביל פרופסור סיימון קרואו, צרכו כמויות גבוהות של קפאין והאזינו לקולות רקע אקראיים (רעש לבן). אחרי שהתבקשו לזהות את השיר, הם החלו לדמיין שהם שומעים את בינג קרוסבי שר "חג מולד לבן".

"אמרנו לנבדקים שבתוך הרעש הלבן מתחבאים אולי צלילים מהשיר 'חג מולד לבן' ואם אתם שומעים אותם לחצו על כפתור", הסביר הפרופסור. אבל זה כמובן ניסוי מאוד מניפולטיבי שמושפע המון מסוגסטיה. הניסוי הראה, לכאורה, שככל שכמות הקפאין בגוף עולה, כך הנבדקים שומעים יותר צלילים שלא באמת נמצאים שם, אבל ניתן לייחס זאת גם לעלייה במתח ובקצב הלב (בעקבות השתייה של הקפאין) והתגברות החרדה והפחד מכישלון. נבדקים המאמינים שזיהוי הצלילים שווה להצלחה בניסוי עשויים לדמיין את השיר גם ללא קשר לקפאין.

החוקרים הסיקו שהשילוב של הקפאין והלחץ מעלים את הסיכון להתפרצות תסמינים פסיכוטיים ותיארו את הקפאין בתור "הסם הפסיכו-אקטיבי הנפוץ ביותר". לדבריהם, הסכנות הגלומות בצריכת כמויות קפאין גדולות צריכות להיות מוכרות בציבור ויש לעסוק בהן. בזה לפחות הם קולעים בול – לציבור יש זכות לדון בהשפעה האמיתית של כל סם ולבחור לבד האם לצרוך אותו או לא.