אין תמונה
איך זה שאין אפילו תיעוד אחד מוצלח?

במשך שנים מנסים חוקרים וחובבי יצורים מיתולוגיים להוכיח שביגפוט - אותו יונק מטיל מורא דמוי אדם ולא פוטוגני בעליל - הוא הרבה יותר מצ'יזבט, ועם התפתחות הטכנולוגיה גם בדיקות גנטיות הפכו בשנה האחרונה לכלי לגיטימי במחקר שזוכה ליחס מאוד מזלזל.

לפי קבוצת חוקרים מקולורדו (ארה"ב), ביגפוט אמיתי - ולא רק שהוא אמיתי, יש בידיהם ראיות די.אן.איי מוצקות המוכיחות את קיומו. החוקר דייב פולידס משוכנע שהמציאות הרבה פחות מטושטשת מהתיעודים של היצור המיתולוגי עד היום ולדבריו, "הדי.אן.איי הזה לא דומה לשום דבר אחר בעולם".

החוקרים התמקדו בחיפושיהם ביערות העבותים של צפון קליפורניה ולפי ממצאיהם, גובהו של ביגפוט 2.1-2.4 מטרים והוא שוקל 350-450 קילוגרמים. לדברי ד"ר מלבה קטצ'ום, שעוסקת כבר שלושים שנה במחקר ובזיהוי פלילי גנטיים, לא נבחנו רק שיערות אלא גם דגימות דם, עור וסוגי רקמות נוספים שהתגלו. מתוצאות המחקר עלה כי ביגפוט התפצל מהעץ האבולוציוני שלנו לפני כ-13,000 שנה.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

לדברי פולידס, קבוצת המחקר שלו אספה מאה דגימות של ראיות די.אן.איי שחשפו בתום מחקר שארך חמש שנים, זן חדש ולא מוכר. "זו לא חיה", הוא מסביר. "זה תת-מין של אדם ואנחנו מאמינים שהם נעים בקבוצות".

אין תמונה
יטי - הגרסה האסייתית של היצור המיתולוגי

אנשים מ-34 אתרי מחקר שונים ב-14 מדינות בארה"ב, ושני מחוזות בקנדה, הגישו דגימות למחקר והתוצאות פורסמו בכתב העת המדעי "ג'ורנל דנובו". אף מוסד מחקר אמריקני נוסף לא אישר את התוצאות אך דייב מתעקש שכל התצפיות ועדי הראייה לא משקרים.

"הממשלה כנראה מודעת לנושא אבל הם לא יכולים להודות בזה כי הם לא יכולים לשלוט בזה", אמר פולידס שמופתע שיותר אנשים לא ראו את ביגפוט וציין שהוא מאמין שיש בטבע משהו כמו 50,000 פרטים.

ואם חשבתם שאלה פטפוטי סרק של פרופסור משוגע, הממצאים שלו מתפרסמים כשלושה חודשים אחרי שמדענים ברוסיה הכריזו כי שיער יטי (הגרסה האסייתית של ביגפוט) שהתגלה במערה בסיביר שייך ל-"יונק לא מוכר, קרוב מאוד לאדם".

הארי והאנדרסונים (צילום: imdb.com)
חלק בלתי נפרד מהתרבות האמריקנית. הארי והאנדרסונים | צילום: imdb.com

לדברי פרופסור ולנטין ספונוב מהמכון הרוסי הלאומי להידרומטאורולוגיה, "היה לנו עשר דגימות שיער לנתח והגענו למסקנה שזה שייך ליונק אבל לא אנושי". הדגימות התגלו לפני כשנה וחצי במערה באזור קמרובו בסיביר על ידי משלחת שהוביל ד"ר איגור בירטסב - אחד מחוקרי היטי המובילים ברוסיה. לדבריו, כשלושים אנשי שלג חיים באזור קמרובו.

"כל שלוש האוניברסיטות ברמה העולמית וכולן הגיעו לאותה מסקנה", נכתב. "די.אן.איי של יטי שונה מזה של בן אדם בפחות מאחוז כנראה". לפי הדיווח, השיער גם לא שייך לכל בעל חיים אחר המוכר באזור כמו דוב, זאב או עז, ומהבדיקות שנערכו בשני מוסדות שונים ברוסיה ובמוסד אחד בארה"ב הוסכם כי "השיער הגיע מיצור דמוי אדם, שהוא לא הומו ספיאנס ועדיין הוא קרוב יותר לאדם מקוף".

יטי, בדומה לביגפוט, מתואר כיצור גדול ושעיר דמוי אדם, בעל טביעות רגל ענקיות החי על פסגות הרי ההימלאיה באסיה. עד היום לא הובאו ראיות מוצקות שדמויי האדם האלה קיימים באמת אבל תצפיות רבות, בעיקר באזור סיביר, השאירו את המיתוס בחיים.

אחת השאלות העיקריות שעולות כשדנים בנושא הזה היא, למה לא נמצאו עדויות חותכות יותר לקיומו של היצור דמוי האדם? עצמות, שיניים, כלים, טרף חצי אכול, מחנה מאולתר וכל מה שהייתם מצפים למצוא באזור מחייה של יצור מתוחכם למחצה.

העדויות הרבות שנאספו לאורך השנים זכו ליחס מזלזל או קוטלגו כטעות בזיהוי של דובים, אך כעת נראה שבדיקת הדי.אן.איי הזו מפקיעה את הדיון מידיהם של המאמינים בלבד ומקרבות אותו לשיח מדעי לגיטימי, למרות שאנחנו עדיין רחוקים מאוד מהוכחה חותכת. אבל אם תשאלו את ד"ר קטצ'ום, "הם קיימים כבר אלפי שנים מתחת לאף שלנו".

(מקור 1, מקור 2)