מחקר רגשות  (צילום: PNAS)
לפי החוקרים, הרגשות מעוררים תחושות פיזיות אמיתיות | צילום: PNAS

מרגישים חום בתוך הגוף כשאתם מאוהבים? שהווריד פועם בצוואר כשאתם כועסים? לפי מחקר חדש בנושא, אתם לא מדמיינים: הגוף מגיב באופן שונה בהתאם לרגשות שאנחנו חווים - וללא קשר למקום או לתרבות ממנה האדם מגיע.

המדענים מאמינים שרגשות קשורים באופן ישיר לשינויים פיזיים שהגוף עובר. התמונה שהם פרסמו ממחישה מה עובר על הגוף במצבים שונים. כאשר אנחנו מדוכאים, למשל, אנו צפויים להרגיש כאב אמיתי בלב; כשאנחנו עצובים נרגיש חולשה, וכשאנחנו שמחים נרגיש אנרגיה ממלאת את כל הגוף. גם אנשים מאוהבים ירגישו מעין "תחושה חמה" בכל הגוף, החל מבהונות הרגליים ועד לראש (לא כולל הברכיים), בעוד שאנשים כועסים ירגישו זאת בעיקר באזור הראש, מה שנותן גושפנקא לביטוי "עלה לו הדם לראש".

בתמונה האזורים הצהובים מסמנים תחושה פיזית מוגברת בגוף, והכחולים - תחושה מפוחתת. כך, ניתן לראות שבתחושות חזקות כמו פחד או כעס, נרגיש חמימות בחזה, הידיים וברגליים, תחושה אותה מייחסים המדענים לכך באופן תת מודע אנחנו מתכוננים למתקפה.

המחקר נערך באוניברסיטת טורקו בפינלנד, והשתתפו בו 700 מתנדבים, אשר הקשיבו לסיפורים שונים אשר נועדו לעורר תחושות מסוימות. לאחר מכן הם קיבלו ציור של גוף, והתבקשו לצבוע את האזורים בגוף אותם הם הרגישו במיוחד כאשר קראו להם את הסיפורים. התוצאות היו דומות אצל כולם. "המחקר יעזור לנו להבין הפרעות נפשיות, כמו דיכאון או חרדה", אמרו החוקרים.