21 הבעות פנים
בלי ספק, מחקר לפנים

כמה פעמים ביום אתם שמחים, עצובים, נגעלים או מפחדים? סביר להניח שלא הרבה, לפחות לא ברמה שאתם שמים לב לזה. למדענים אמריקאים יש חדשות בשבילכם: מדי יום אתם משתמשים בכ-21 הבעות פנים, בין אם אתם מודעים לזה ובין אם לא.

"מצאנו דרך קבועה שבה אנשים מזיזים את שרירי הפנים שלהם כדי לייצר 21 קטגוריות של רגשות, מה שאומר שכל מי ששייך לתרבות שלנו חולק את אותן הבעות פנים", אמרו החוקרים באוניברסיטת אוהיו.

הם הגיעו למסקנות הללו לאחר שביקשו מ-230 מתנדבים להביע את שש ההבעות הכי מוכרות ובסיסיות: שמחה, עצב, פחד, כעס, הפתעה וגועל", ולנסות להרכיב הבעות משלהם כמו "מופתע בכעס" או "נגעל בפחד". המתנדבים המסכנים נתבקשו להוריד כובעים, לא להרכיב משקפיים, לאסוף את השיער ולגלח את כל שיער הפנים שלהם, כדי שההבעות יהיו ברורות עד כמה שניתן.

לאחר שהתקבלו התוצאות הם נותחו כדי להבין אילו שרירי פנים זזים בהבעות. למשל, ב-99 אחוז מהמקרים, המתנדבים הביעו שמחה על ידי העלאה של הלחיים ומתיחת הפה לכדי חיוך. 92 אחוז מהם הביעו הפתעה על ידי פתיחת העיניים ושמיטת הלסת. כשהם ביקשו להביע הפתעה טובה, הם הזיזו את כל השרירים שמביעים הפתעה, אבל הוסיפו חיוך כדי להביע שמחה.

ואלו ההבעות שנותח ונמצאו בסוף המחקר: שמחים, עצובים, מפחדים, כועסים, מופתעים, נגעלים, מזועזעים, מופתעים לטובה, נגעלים לטובה, מפוחדים בעצב, כועסים בעצב, מופתעים בעצב, נגעלים בעצב, כועסים בפחד, מופתעים בפחד, נגעלים בפחד, מופתעים בכעס, נגעלים בכעס, מופתעים בגועל, שונאים ומלאים ביראת כבוד.

21 הבעות פנים
הופתענו לרעה, אבל גם הזדעזענו בפחד

סתם כדי להבהיר: אנחנו מופתעים לטובה כשאנחנו מקבלים חדשות טובות ובלתי צפויות. אנחנו כועסים בעצב שמישהו שאכפת לנו ממנו מעצבן אותנו. אנחנו מזועזעים כשאנחנו חשים גועל וכעס ביחד, עם דגש על הגועל, ואילו כשאנחנו שונאים מדובר באותו שילוב עם דגש על הכעס. אנחנו נגעלים לטובה כשאנחנו משועשעים ממשהו דוחה כמו למשל בדיחה בטעם רע. בסיטואציות כאלו, אנחנו נוטים לכווץ את העיניים והאף, אבל מוסיפים חיוך. 

החוקרים טוענים שכשמבינים טוב יותר את הבעות הפנים, אפשר להבין גם רגשות ובכך לסייע לטפל במצבים כמו אוטיזם ולחץ פוסט טראומטי, ולסייע לפתח עזרים ממחושבים לאוכלוסייה הנכה.

(מקור)