קנאביס (תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2)
יכול להציל את העולם. קנאביס | תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2

אחד הגורמים המרכזיים להתחממות הגלובלית הוא שריפה של נפט ופחם, וההתמכרות של האדם לזהב השחור מובילה למצב בלתי נמנע בו הדלק יסתיים בשלב מסוים. גם אם שריפתו המתמשכת לא תהרוג את כל החיים על כדור הארץ, עדיין יש צורך למצוא תחליף ליום בו תישרף הטיפה האחרונה.

כבר בשנת 1941 הציג יצרן הרכב, הנרי פורד, את “הרכב שצמח מהאדמה”: שילדת הרכב הייתה עשויה מתחליף פלסטיק עשוי סיבי קנאביס, והדלק היה מתאנול ביולוגי שהופק מהצמח. את חומר הגלם - הקנאביס - גידל פורד בחוותו הפרטית. פורד הזהיר כבר אז מפני השתלטותם של מקורות האנרגיה המתכלים בעתיד, ולכן פנה אל אפיקים אחרים.

בשנים האחרונות הבין העולם שהפיתרון להתחממות הגלובלית טמון בכלכלה ירוקה שתעודד שימוש במוצרים מתכלים שאינם מזהמים, וככל שמתעמקים יותר ביתרונות הכלכלה הירוקה, מתגלים מכיוון מפתיע יתרונותיו של צמח הקנאביס - המפ.

איך עושים דלק

קנאביס כתוש הוא חומר הגלם האידיאלי לייצור דלקים ביולוגיים. בתהליכי הפרדה תרמית ניתן להפיק ממנו גז מתאן, מתאנול, דיזל ביולוגי, בנזין ותחליפי פחם. בשיטת ההפרדה התרמית הופך הקנאביס לפחם עצי טהור - חומר בעירה שאינו רעיל כמו פחם-האבן או הפחם-החום. עלויות הייצור, בהשוואה לנפט, פחם ואנרגיה גרעינית, מגוחכות.

ביו-דיזל נוסף, שהפך לנער הפוסטר של הנושא, הוא האתנול המופק מתירס. הבעיה עם אתנול היא שהפקת ליטר ממנו צורכת יותר מליטר דלק פוסילי כך שהנזק מהפקתו גדול מהרווח. אתנול המופק מתירס הוא למעשה אשליה שנועדה לגרום לציבור לחשוב שנעשים מאמצים למצוא דלק חלופי אך המאמצים מעלים חרס מאחר והדלק החלופי לא משתלם.

נקודה נוספת, הרלוונטית במיוחד למדינת ישראל, היא שחיסול התלות העולמי בנפט תחסל את התמיכה הכספית הרבה שמקבלים ארגוני טרור איסלאמים ממדינות המזרח התיכון הנהנות מעושר רב בזכות מכירת נפט.

לגידול קנאביס יתרונות רבים: הוא זול לגידול, זול לעיבוד, אין צורך לרססו בקוטלי חרקים ויש לו שורשים ארוכים היורדים לעומק האדמה ומשביחים את הקרקע. ההמפ מעולה לניטרול מתכות כבדות בקרקע ומגדלים אותו אפילו ליד צ’רנוביל, העיר באוקראינה בה התפוצץ כור גרעיני וזיהם את האוויר והקרקע.

מצוין, ככה נוכל גם לעשן את זה

אז זהו, שלא: ישנם זנים רבים של קנביס והזן המשמש לתעשייה - המפ - כמעט ואינו מכיל את החומר הפעיל הממסטל - THC. כדי להתמסטל ממריחואנה תעשייתית יש לעשן שדה שלם של הצמח. רק מטעמי תעמולה, הקנביס, על שלל זניו, מוצג כסם משנה תודעה ויתרונותיו נעלמים אל מול ההשפעה הממסטלת של חלק מהזנים.

טיול ליד ערד: יער יתיר (צילום: יותם יעקובסון, גלובס)
היערות יודו לכם. ארכיון | צילום: יותם יעקובסון, גלובס

מסיבי הקנאביס אפשר לייצר דפים ולצמצם את כריתת יערות הגשם - הריאות הירוקות של העולם. לצמצום בירוא היערות יש השפעה חיובית כפולה - יותר עצים ישארו בחיים לקלוט פחמן דו-חמצני ויפלטו יותר חמצן, וגם פחות יערות יישרפו וכך ייפלטו פחות מזהמים לאטמוספירה.

סיבי הקנאביס הם החזקים והעמידים ביותר מכל סוגי הסיבים הרכים והקשים והם מעולים לתעשיית הטקסטיל ולייצור בדים, חבלים ומפרשים. מוצרים נוספים המיוצרים מהצמח הם צבעי שמן ודפוס, חומרי המסה ודילול, חומצות שומניות, שמני סיכה, חומרי הגנה וציפוי, תחליפי דיזל, דלק מטוסים, שמני בישול ותאורה, ודלקים.

העתיד כבר קנאביס

גם כיום משמש הקנביס בתעשיית הרכב. יצרני רכב כמו פורד, ג’נרל מוטורס, קרייזלר, ב.מ.וו, מרצדס והונדה מייצרים רכיבים, כגון פנלים של דלתות ולוחות שעונים, מחומרים מחוזקים בסיבי קנביס במקום בפייברגלס. הקנביס זול יותר מפלסטיק וקל יותר בכ-30% וכך הרכב יכול לנצל את הדלק ביעילות רבה יותר, המשתלמת גם לצרכן וגם לסביבה.

אנחנו נמצאים בצומת דרכים בכול הנוגע לאיכות הסביבה והמשך קיומנו על כדור הארץ, כפי שאנחנו מכירים אותו. אם אנחנו רוצים להמשיך וליהנות מהנהרות והאגמים, הקרחונים והמדבריות, יערות הגשם והמישורים הירוקים הגדולים עלינו לחשוב על דרך מקורית, זמינה וזולה להפוך את תהליך ההתחממות הגלובלית. או שעלינו פשוט להביט מולנו ולראות שדרך כזו קיימת ועלינו רק לנצל אותה. מתברר שהגאונות באמת נמצאת בפשטות.