כבר למדנו על גוף האדם, על כדור הארץ, על היטלר וגם היו לנו כמה שיעורים הזויים מכך. אבל תמיד אפשר ללמוד עוד. לפניכם עוד 19 עובדות שיעשירו את מוחכם וינפצו כמה מיתוסים.

תערוכת ג'ינג'ים (צילום: תומס נייט)
הבלתי נכחדים | צילום: תומס נייט

1. בלונדינים וג'ינג'ים לא ניצבים בפני סכנת הכחדה. גנים אינם נכחדים. גנים רצסיביים, כמו הגן האחראי על שיער בלונדיני או ג'ינג'י, יכול לעבור בתורשה מדור לדור בלי לצוץ, כשהאדם הנושא אותו על ראשו שיער כהה. שמעתם? כן, אתם, הברונטיים, גם בכם יש מן הבלונד.

2. בניגוד לאמונה הרווחת, אין לזבובי הבית תוחלת חיים של 24 שעות. אז, אם חשבתם שעדיף להמתין למותו של הפולש המזמזם לביתכם במקום לרדוף אחריו, חשבו שוב - לזבוב הבית תוחלת חיים של עד חודש ימים.

3. בעבר השתמשו ימאים בכוכב הצפון (פולאריס) לניווט, לא בשל בהירותו בשמים, אלא בשל העובדה שהוא הכוכב היחיד שלא זז במהלך הלילה. פולאריס אינו כוכב אחד אלא מערכת של 3 כוכבים, שלושתם לא נמצאים אפילו בעשירייה הפותחת של הכוכבים הבהירים ביותר בשמים. לא עדיף להשתמש פשוט בג'י.פי.אס?

כלב חמוד (צילום: Cindy Ord, GettyImages IL)
ובן כמה אתה? | צילום: Cindy Ord, GettyImages IL

4. שנה אחת בחייו של כלב אינה שווה ל-7 שנים בחייו של אדם. למעשה, כלבים מתפתחים במהרה בשנתיים הראשונות ולאחר מכן העניין תלוי בזן הכלב. ישנם כלבים ש-14 שנים בחייהם שוות לשנה אחת בחיינו. תארו לעצמכם להיוולד ישירות אל גיל ההתבגרות, מתיש.

5. למרות שזה הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש, כוכב חמה הוא לא כוכב הלכת החם ביותר במערכת השמש. עם טמפרטורת ממוצעת של 462.2 מעלות צלזיוס, ונוס יכול להתיך עופרת ודווקא הוא כוכב הלכת החם ביותר במערכת השמש. בקיץ הבא טסים לונוס במקום ליוון.

6. באופן מפתיע, לוויתן מסוג קטלן, קשור יותר למשפחת הדולפיניים. ולא למשפחת הלווייתנאים.

7. צבעם של חורים שחורים לא באמת שחור. הם נראים שחורים כאשר אנו בוחנים אותם מכיוון שהם לא פולטים שום אור הנראה לעין. אחת הדרכים היחידות בעזרתן אנחנו יודעים כי חורים שחורים קיימים, היא בגלל כוח המשיכה שיש להם על כוכבים, שבלעדיהם היו מופיעים כחלל ריק.

וויסקי עם קרח (צילום: keithpix, Istock)
תאי מוח לא מתים מזה | צילום: keithpix, Istock

8. אלכוהול לא הורג תאי מוח, לפחות לא באופן מיידי. בעיות ארוכת טווח עם שתייה מופרזת עלולות להוביל לנזקים נוירולוגים, אבל אם היו לכם כמה לילות רעים, המוח שלכם יהיה בסדר גמור בבוקר למחרת. גם אם זה מרגיש לכם כאילו הוא מקולקל, וגורם לכם להגיד שוב את אותו המשפט: אני לא שותה יותר בחיים!

9. אל תהססו להעיר סהרורי (אדם ההולך בשנתו). דבר לא יקרה לו ברגעי היקיצה, למעשה אולי תצילו אותו מנפילה או מעידה מתבקשת לנוכח ההליכה בעיניים עצומות.

10. יענים לא טומנים את ראשם בחול כאשר חשים איום. למעשה הם לא טומנים את ראשם בחול בכלל. בעת אכילה ייתכן ותיווצר אשליה שראשם מוטמן בחול עקב גודלו הקטן באופן יחסי של ראש היען. לא יודעים מה אתכם, אבל העובדה הזו שמטה את הקרקע תחת רגלינו בכל מה שקשור לדברים שהגננת לימדה אותנו.

11. בניגוד לסיומם של אינספור סרטי מדע בדיוני, אין אש בחלל החיצון ומכאן שאין גם פיצוצים מלאי להבות. אש זקוקה לחמצן כדי להתקיים, ואין חמצן בחלל. להלן קטע מתוך "מסע בין הכוכבים 3" שלא יכול להתקיים במציאות.

12. זריקת מטבע מבניין אמפייר סטייט בניו יורק לא תהרוג אף אחד. המטבע יגיע למהירות של כ-80 קילומטרים לשעה, לא מספיק כדי להרוג – אז חבל על הכסף.

13. משתיק קול לא יכול לעמעם את צליל הנשק לכדי רמת עוצמה של לחישה. הוא אכן מעמעם את קול הנפץ, אך התוצאה היא פיצוץ בעצמה של סירנת משטרה, אשר עדיין חלשה פי מאה מצליל הירי ללא משתיק קול. 

14. רק אחוז קטן מאנשים הלוקים בתסמונת טורט, צועקים קללות באופן רנדומלי. למעשה התסמונת כוללת הרבה יותר מזה – תנועות בלתי רצוניות, טיקים קוליים וכדומה. קריאת הקללות מכונה קופרולליה. אז להפסיק לספר לאנשים שאנחנו לוקים בטורט מיד אחרי שאנחנו מקללים אותם?

15. בניגוד למה שלמדתם בבית הספר, ישנם ארבעה מצבי צבירה לחומר, ולא שלושה. מוצק, נוזל, גז ו – פלזמה.

עוגת תפוזים ושוקולד  (צילום: חן שוקרון)
לא להגזים עם התפוזים | צילום: חן שוקרון

16. חושבים שאתם יכולים לבלוע כמויות אינסופיות של ויטמין C? חשבו שוב. הגבול למבוגר הוא 2,000 מיליגרם ביום.  בעוד מינון גבוה של ויטמין C לא יהרוג אתכם, הוא כן יגרום לכם לשלשולים, בחילות, הקאות, כאבי ראש, צרבת, ותופעות לוואי לא נעימות אחרות. וזהו הטיפ שלנו לקראת החורף: לא להגזים עם התפוזים.

17. קרינה קשורה לעתים קרובות בקרינה גרעינית, ובכך יוצרת תפיסה מוטעית כי כל קרינה פוגעת בנו. אור הוא סוג של קרינה, כמו גם קרינת מיקרוגל שמבשלת את הארוחות הקפואות שלכם. רק קרינה באנרגיה גבוהה ביותר מזיקה לרקמה אנושית. זה לא אומר שמותר לכם לחזור לבהות בצלחת כשהיא מסתובבת בתוך המיקרו.

18. כאשר השמש תגיע לסוף חייה בעוד כארבעה מיליארדי שנים, היא לא תתפוצץ, בניגוד לאמונה הרווחת. היא תתרחב באיטיות, ובסופו של דבר תבלע את כדור הארץ. הכינו את הנינים של הנינים של הנינים לנורא מכל.

(מקור)