בנה כור גרעיני (צילום: gizmodo.com)
האדם הצעיר ביותר שבנה כור גרעיני | צילום: gizmodo.com

האם אתם זוכרים את ההישג הכי גדול שלכם בגיל 13? טוב, זה לא באמת משנה, כי זה בטוח לא מגיע לקרסוליו של ג'יימי אדווארדס - האדם הצעיר ביותר אי פעם שהצליח לבצע היתוך אטומי.

אחרי שבזבז את כל הכסף שקיבל מתנה לחג המולד על מונה גייגר (מכשיר למדידת קרינה מייננת, המונה את קצב פגיעת החלקיקים בו. מונה גייגר יכול לאתר קרינת אלפא, בטא, גמא וקרני רנטגן. סתם אם תהיתם), ג'יימי יצא במסע לבניית כור גרעיני משלו. ואז, לאחר שהציג למורה שלו הצעה מרשימה, שאפתנית, וכנראה מאוד משכנעת - הוא קיבל תקציב של כ-3,400 דולר בכדי שיוכל לבנות מתיך חלקיקים קטן שנקרא Farnsworth Fusor.

בכמה מילים פשוטות, המכשיר שבנה והפעיל מייצר תהליך של דחיסת שני אטומים ביחד בעצמה כל כך חזקה עד שהגרעינים האטומיים שלהם מתמזגים, ומייצרים אטום כבד יותר, המשחרר פיצוץ של אנרגיה. כמובן שמטרתו של ג'יימי לא הייתה לייצר פצצה גרעינית, שכן מתיך החלקיקים הקטן לא מגיע לעוצמות הנדרשות. כל מה שעמד לנגד עיניו של המדען הצעיר, היה להצליח במשימת התכת החלקיקים ולזכות בתואר הנכסף. אם אתם רוצים לדעת יותר, ג'יימי מפרט על התהליך בבלוג שלו.

תתפלאו לשמוע – אך ג'יימי הוא לא הנער הראשון שבנה כור גרעיני. לפניו היה טיילור ווילסון בן ה-14, כלומר שג'יימי חטף ממנו את התואר ממש כמה שבועות לפני שהגיע לגיל 14 בעצמו. אז לכל בני ה-12 שביניכם, אם תכננתם להיות האנשים הצעירים ביותר שבנו כור גרעיני – עכשיו זה הזמן.

(מקור)