מנכ"ל חדש התמנה לאחרונה לסוכנות החלל האמריקאית (NASA) ומתברר שיש לו עניין גדול בחקר של עצמים בלתי מזוהים. בחודשו הראשון לתפקידו, ביל נלסון מתכוון להניע מחקר חדש שיבחן תופעות בלתי מוסברות במרחב האווירי של ארה"ב.

בריאיון לרשת החדשות CNN, נלסון הדגיש שהמחקר נועד לבחון מדעית את הסרטונים שהפנטגון אישר את קיומם וצולמו על ידי כוחות בטחוניים אמריקאים. "אנחנו לא יודעים אם אלו חייזרים, אם אלו כלי תעופה של מדינות אויב, או אם אלו כל מיני תופעות אופטיות", הסביר נלסון. "אנחנו לא חושבים שמדובר בתופעות אופטיות בגלל המאפיינים שטייסים תיארו לנו. אף על פי כן, השורה התחתונה היא שאנחנו לא יודעים".

הודעתו של נלסון, סנטור לשעבר מטעם מדינת פלורידה, מגיעה לקראת פרסום דו"ח של הפנטגון בנוגע לעצמים בלתי מזוהים (עב"מים) מאוחר יותר החודש. מדובר במסמך שמפרט מידע בנוגע לתקריות ועימותים של כוחות הים והאוויר האמריקאים עם עב"מים לאורך עשרות השנים האחרונות. גורמים המעורים בפרטי הדו"ח סיפרו לכתבי CNN כי קציני מודיעין אמריקאים לא מצאו שום ראיות שמוכיחות שאותן תופעות היו כלי טיס חייזריים – אם כי עדיין לא ברור מה הן היו בדיוק.

הודעתו של נלסון מגיעה אחרי שבחודש האחרון פורסמו מספר ידיעות הנוגעות להיתקלויות של כוחות הצבא האמריקאים עם עב"מים. לקראת סוף חודש מאי, עלה לרשת סרטון ובו מה שנראה כמו כלי תעופה בלתי מזוהה על צג מכ"ם של ספינת קרב. גורמים בפנטגון אישרו שאכן מדובר בסרטון שצולם מאונייה של חיל הים האמריקאי והוסיפו כי מדובר בתיעוד בלתי מסווג שהוא חלק מחקירה נרחבת של "היחידה המיוחדת לתופעות אוויריות בלתי מוסברות" (UAPTF). למרות זאת, הם סרבו לציין ממתי הסרטון, מאיזה ספינה הוא צולם או איפה התחוללה התקרית.

זמן קצר לאחר אותו פרסום, העיתונאי טום רוגן טען בשיחה עם פוקס ניוז שהגיעו לידיו עדויות גם על תופעות בלתי מוסברות שנצפו מתחת למים – כולל עצמים שזזו במהירויות של 100 קשר (מהיר פי 2 מהצוללת המהירה בעולם).

"בקרוב יפרסמו ממצאים מחקירות של התופעות האלה, אבל מה שעתיד להתברר זה שבמשך עשורים שלמים התעלמו לגמרי מהממצאים מתחת למים", ציין רוגן. "אנשים התעלמו מהרבה תצפיות ומדידות, והגדירו אותם כתקלות של האמצעים, רק בגלל שלא רצו להודות שהם מתמודדים כאן עם משהו מיוחד ורציני מאוד".

נלסון הודיע שהמחקר של NASA לא יכלול שיתוף פעולה עם משרד הביטחון, אבל אם המדענים שלו יחשפו מידע חדש על אותם עב"מים אז הממצאים יועברו לפנטגון בהקדם. בינתיים, תומס זורבוקן, אסטרופיזיקאי ובכיר בסוכנות החלל, ניסה להרגיע מעט את הרוחות סביב הודעתו הדרמתית של נלסון ואמר שהוא סבור שלכל אחת מהתופעות הללו יש הסבר הגיוני.

"אנשים נוטים להמעיט בערכו של הטבע", סיפר זורבוקן במסיבת עיתונאים. "הטבע הוא מקום מופלא שבו קורים ניסים מופלאים וברגע שנבין דברים לעומק, אני חושב שתהיה לכולנו את התגובה הזאת של 'איך לא חשבנו על זה קודם?'".

זורבוקן המשיך: "חשוב לזכור שתחום המדע חוקר כל הזמן תופעות שלא מוכרות לנו. בעזרת הכלים שעומדים לרשותנו, אנחנו נעשה כל שביכולתנו להבין במה מדובר ולהתקדם הלאה".