לפי מחקר פסיכולוגי חדש, אפשר לשפוט הרבה מאופיו של אדם אך ורק לפי הנעליים שהוא נועל. החוקרים מאוניברסיטת קנזס (ארה"ב) גילו שהנעליים מספרות מה הגיל שלנו, המגדר, רמת ההכנסה, נטייה פוליטית, פתיחות, מודעות, ועוד.

אין דבר כזה יותר מדי נעליים (צילום: Aldo Murillo, Istock)
נו, תבחרי כבר זוג שמייצג אותך | צילום: Aldo Murillo, Istock

לדברי החוקר הראשי, עומרי גילת (ישראלי שהוציא את הדוקטורט שלו בבר אילן), אם בוחנים את הסגנון, המחיר, הצבע ומצב הנעליים, הנבדקים בניסוי הצליחו להתאים את הנעליים לבעליהן בשיעור לא יאמן של 90%.

208 מתנדבים מילאו שאלון פרטים אישיים וצילמו את הנעליים שהם נועלים הכי הרבה. בניסוי השתתפו 63 סטודנטים שבחנו את התמונות השונות של זוגות הנעליים והתבקשו לנחש, על סמך הנעליים בלבד, את גיל הנועל, האם הוא מוחצן או מופנם, מה המגדר שלו, המעמד החברתי ועוד תכונות אישיות.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

בשל שיעורי ההצלחה הגבוהים, החוקרים הסיקו שהנעליים שלנו מייצגות אותנו אם נרצה וגם אם לא, והרוב הרי הגיוני - נעליים יקרות שייכות לאנשים שמרוויחים יפה, נעליים צבעוניות ובולטות שייכות לאנשים שאוהבים תשומת לב ונעליים נקיות מאוד שייכות לאנשים קפדנים מאוד.

אבל היו גם רמזים פחות ברורים; נעלי עבודה או נעליים פרקטיות שייכות לרוב לאנשים קשובים, מגפיים שייכים לאנשים תוקפניים יותר ונעליים שנראות לא נוחות שייכות לאנשים רגועים. המדדים הקלים ביותר לניחוש היו גיל, מגדר ורמת הכנסה; אחריהם בתור היו יציבות רגשית ונכונות להקשיב.

שריכת נעליים צבאיות (צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון)
מעניין מה הנעל הזו אומרת עליך | צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון

בפסיכולוגיה המונח "יציבות רגשית" מתייחס ליכולת של אדם להתמודד עם דחייה, נטישה וקשיים בזוגיות. לפי המחקר, אנשים הסובלים מחרדת נטישה או מודאגים כל הזמן לגבי מערכת היחסים שלהם נועלים נעליים שמורות היטב. לפי החוקרים זה נובע ככל הנראה מכך שהם מקנים חשיבות רבה לאיך אנשים אחרים רואים אותם.

נתון לא מפתיע שעלה מהמחקר הוא שאנשים ליברלים יותר נועלים נעליים פחות יקרות. "נעליים משדרות פיסה קטנה אבל שימושית של מידע לגבי הנועל אותן", אומרים החוקרים. "לנעליים יש חשיבות פרקטית בחיינו אבל הן גם משמשות לתקשורת לא מילולית ומשדרות מסר. אנשים נוטים לשים לב לנעליים שלהם ושל אחרים סביבם".

מה שניתוח הנעליים והשאלונים העלה, והבוחנים לא הצליחו לשים לב אליו, היה שאנשים עם נעליים מאוד משעממות מתקשים לתחזק מערכת יחסים. זה מתקשר לעובדה שלא אכפת להם מה אנשים חושבים עליהם ולכן הם לא מקפידים על מראה חיצוני מהודק, לדברי החוקרים.

"נעליים באות במגוון סגנונות, מותגים, מראות ושימושים - בזכות המגוון הזה הן מסוגלות לשדר תכונות אישיות. האם הן באמת משדרות תכונות אופי של הנועל? לדעתנו התשובה היא כן", הם כתבו בסיכום המחקר. עם זאת, החוקרים ציינו שלעתים אנשים יבחרו בנעליים מסוימות מתוך מטרה מובהקת לשדר משהו אחר על עצמם. אז אילו נעליים אתם הכי אוהבים?

(מקור)