תמיד כשמדברים על גילוי עריות לרובנו עולות תמונות די מזעזות בראש (או סתם תמונות מסדרות בטלוויזיה). מסתבר שהתחושות האלה אינן חסרות בסיס ומגובות בלא מעט עובדות מדעיות מדהימות. יש המון מחקרים, תיאוריות וסיפורים על ההשלכות של גילוי עריות וכדי לשפוך אור על כל הנושא המורכב הזה, הנה כמה מהם:

1. סיכוי גבוה למחלות: תינוקות שנולדים להורים מקרבה ראשונה הם בעלי סיכוי גבוה במיוחד לסבול מפגמים גנטיים ומחלות כמו אנמיה חרמשית, לבקנות, סיסטיק פיברוזיס, מומים מולדים, קצב צמיחה איטי, חיך שסוע ובעיות לב. 50% מהתינוקות האלה סובלים ממום מולד רציני, מתים בגיל צעיר יותר ומפתחים בעיות נפשיות חמורות.

משחקי הכס צילום מתוך הסדרה
אולי יש הסבר הגיוני יותר למה שקרה לג'ופרי?

2. הטבע מגן עלינו: פסיכולוגים אבולציוניים (כן, יש דבר כזה) טוענים שאחת מאסטרטגיות הטבע למנוע הזדווגות בין אחים היא התבוננות באמא שלנו. ברגע שאנחנו רואים אותה מטפלת בתינוק אחר זה מהווה עבורנו אות שאותו תינוק הוא בדיוק כמונו, כלומר אח או אחות. העניין הזה מרתיע אותנו מלהימשך אליהם מינית. בעזרת הטיעון הזה אפשר גם להסביר למה במשפחות שאימצו ילדים יש עדיין טאבו בכל הקשור לקשרים מיניים ורומנטיים בין בני משפחה, שהם כמובן בעלי מערך גנים שונה.

3. אבל לא תמיד: אחד המקרים המפורסמים של גילוי עריות במשפחה מאמצת הוא של וודי אלן. הבמאי/תסריטאי/שחקן עזב את בת זוגו מזה עשר שנים מיה פארו, בגלל שניהל רומן עם בתה המאומצת, אותה גידל אלן מאז הייתה בת 12. בהמשך השניים אף נישאו ואימצו שתי בנות (שזה כמובן רעיון ממש חכם לאור ניסיון העבר שלו).

4. הטבע מגן עלינו 2#: במחקר שנערך ב-1994, נשים התבקשו לדרג ריח של חולצות, אשר נלבשו בידי גברים במהלך שלושה ימים ברצף. החוקרים גילו שהנשים העדיפו ריחות של גברים בעלי מערך גנים שונה ככל הניתן משלהן. המסקנה: נשים יכולות לבחור את הגבר שהכי טוב להן מבחינה גנטית על ידי ריח גוף בלבד (יש לציין שאין לראות בכך עידוד של הכותבת לחוסר שימוש בדאודורנט).

5. גם בעלי החיים נמנעים מזה: כן, מסתבר שחיות שונות פיתחו אסטרטגיות למניעת גילוי עריות. כך למשל הצבוע נוטש את הלהקה שלו בהגיעו לבגרות מלאה, על מנת למצוא נקבה מלהקה אחרת, ובהתאם לכך נקבת הצבוע מזוודגת רק עם צבוע אחר שאינו שייך ללהקה שלה. נקבת הלמור יודעת לזהות ולדחות קרובי משפחה על יד קליטת הפרומונים שלהם, ונקבת העכבר מבצעת הפלה אם הרתה במקרה לאחיה.

צבוע - רשות הטבע והגנים
לא מעוניין באחיות, תודה | צילום: רשות הטבע והגנים

6. ואפילו הצמחים: גם בגזרת הצומח נמצאו דרכים למנוע הפרייה בין צמחים זהים: רוב הצמחים הם בעלי איברי רבייה זכריים ונקביים כאחד ולכן חלקם פיתחו דרכים למניעת הפרייה עצמית. פטוניות וצמחי טבק יודעים לזהות את האבקה שלהם, כך שאם היא מגיעה לעלי (איבר הרבייה הנקבי) הם משחררים רעלן המשמיד את האבקה ומונע את ההפרייה.

7. המקרה המזעזע באוסטרליה: ב-2013 התגלו מסמכים משפטיים באוסטרליה המפרטים מקרה מזעזע של גילוי עריות. יום אחד התקשר אנונימי למחלקת שירותי הרווחה ודיווח על כך שילדי משפחת קולט (שם בדוי אותו העניק בית המשפט) לא מגיעים לבית הספר. זמן קצר לאחר הדיווח, הרשויות הגיעו למקום המגורים של המשפחה וגילו שחיים שם בזוהמה מוחלטת 40 אנשים. כולם חיו בשני קראוונים, שני מחסנים ואוהלים שהיו צמודים אחד לשני. לא היו במקום אמבטיות, מקלחות, מערכת ביוב, מים זורמים או שירותים, מרבית האנשים סבלו מזיהום פטרייתי חמור בכפות הרגליים ורק חלק מהם ידעו לשלוט בשפה כדי לתקשר עם נציגי הרשויות. מאוחר יותר התברר כי מלבד ילדה אחת בת 5, כל שאר בני המשפחה היו תוצרים של גילוי עריות שהחל 40 שנה קודם לכן. הראשונים בגילוי העריות במשפחה היו אח ואחות, כאשר הילדים שלהם והנכדים המשיכו קשרים של אח ואחות, אמא ובנה, אב ובתו, דודה ואחיין, דוד ואחיינית, אחים למחצה ואפילו סבים וסבתות עם הנכדים. רובם החלו לקיים יחסי מין בגיל צעיר מאוד וכולם סבלו מבעיות בריאות קשות הכוללות קשיים בדיבור ובשמיעה, פסוריאזיס, קושי בהליכה ומחלות זיהומיות. בסך הכל 12 ילדים הוצאו משם, נלקחו לטיפולים פסיכולוגיים ועברו למשפחות אומנה.

8. גילוי העריות שהתחיל את הכול: גנטיקאים שבחנו די אן איי של אנשים מגזעים שונים, הגיעו למסקנה שהדי אן איי של כולנו מקורו מאותה אישה, אשר הכינוי שניתן לה הוא 'חווה המיטוכונדריאלית'. ההערכה היא שהאישה הזו חיה לפני כ-200,000 שנה באפריקה. כלומר בסוף כולנו שושלת אחת עצומה של גילוי עריות.

תות ענח' אמון
למלך תות ענח' אמון היו לא מעט פגמים, תוצאה של גילוי עריות במשפחתו | צילום: ויקיפדיה

9. גילוי עריות במצרים העתיקה: גם המלך תות ענח' אמון, שמקום קבורתו נמצא ב-1922, הוא דוגמה לתוצר רבייה של אח ואחות. כשמומחים חקרו את הדי אן איי של המלך, הם גילו שסבל מהמון מומים כתוצאה מגילוי העריות במשפחתו: חיך שסוע, עיוותים בשרירי ועצמות הרגליים, חוסר יכולת להביא ילדים בריאים לעולם ומוות בגיל 19. מצד שני, קצת קשה לרחם על מישהו שנקבר בארון שעשוי טון של זהב.

10. גילוי עריות לאורך ההיסטוריה: המלך הפרעוני לא היה לבד, לאורך ההיסטוריה עוד המון משפחות מלוכה שעודדו גילוי עריות על מנת לשמור על טוהר השושלת. מי שלקח את זה צעד אחד רחוק מדי הם בני ובנות שושלת בית הבסבורג הספרדית, אשר במשך שתי מאות ערכו 9 חתונות של קרובי משפחה. המלך צ'ארלס (קרלוס) השני נפטר ב-1700 כאשר היה האחרון לשושלת זו. בכתבים שפורסמו עליו הוא תואר כבעל ראש גדול ומעוות, חסר יכולת לדבר או ללעוס כמו שצריך, סובל מעוויתות, קלקולי מעיים והתפתחות פיזית איטית. צאצאי השושלת כולם סבלו מהפלות מרובות, מחלות נפשיות ועיוותי גוף. ייתכן שכל זה היה נמנע אם גילוי העריות לא היה מתחיל דווקא בחואנה מקסטיליה, סבת סבת סבת סבתו של צ'ארלס, אשר סבלה מבעיות רפואיות ואי שפיות.

11. התאהבות אחים, זה אפשרי: אחים שהופרדו בלידתם או ילדים שנלקחו או נמסרו מהוריהם הביולוגיים, עלולים להתאהב בהם אם יפגשו שוב בעתיד. פיתוח הרגש הכפייתי הזה הוא תוצאה של מה שמכונה משיכה מינית גנטית (GSA). עדיין אין הסבר ברור לתופעה אבל הדבר הזה הפך להיות כל כך נפוץ עד שסוכניות אימוץ מחויבות להזהיר את הלקוחות שלה בנוגע לזה ולהכשיר מדריכים מיוחדים שיטפלו במקרים כאלה.

אין תמונה
אם הופרדתם בילדות ונפגשתם כעבור שנים - יש סיכוי שתתאהבו (אילוסטרציה)

12. עמוק בפנים, כולנו רוצים את זה קצת: על פי פרויד כולם מדחיקים דחפים של גילוי עריות. מחקרים מהזמן האחרון תומכים חלקית בדבריו. חוקרים גילו שנשים נמשכות לגברים אשר מרכז פניהם בעל תכונות דומות לאילו של אביהן ואילו גברים נמשכים לנשים שהחלק התחתון של פניהן הוא בעל תכונות דומות לאימהות שלהם. ההיגיון שעומד מאחורי זה הוא שאנו נוטים לסמוך על אנשים שנראים לנו מוכרים.

13. והנה ההסבר האבולוציוני: לפי תורת האבולוציה יש הסבר נוסף לנטייה שלנו לבחור בני זוג הדומים להורים: אנו אולי נמשכים פיזית לאנשים בעלי מטען גנטי מגוון, אבל מבחינה ביולוגית אנחנו רוצים לקדם את הגנים שלנו ולהשביח אותם.

14. העיניים הכחולות הראשונות: כל בעלי העיניים הכחולות הם צאצאים של אב קדמון שחי לפני 6,000-10,000 שנה. לפניו כל בני האדם היו בעלי עיניים חומות. למען האמת, חוקרים לא יודעים לומר מה הסיבה שהגן האחראי על עיניים כחולות התפשט במהירות כה גדולה באירופה. ההערכה היא שעיניים כחולות פשוט מגבירות את המשיכה המינית. ואנחנו בהחלט יכולים להבין למה.

15. כשאתם אומרים "אחי", אתם צודקים: בסופו של דבר גילוי עריות הוא הרבה יותר נפוץ ממה שנדמה לאור העובדה ש-99.9% ממערך הגנים שלנו דומים לאלו של כל אדם אחר בעולם. במילים אחרות, אולי זה המקום לציין לטובה את הפוליטיקאי הראשון שלא שיקר לנו בקמפיין בחירות – כי מסתבר שנפתלי בנט הוא באמת אח. או לפחות סוג של.