גבר קנדי הכה גלים בקהילת הרפואה, לאחר שהוא הפך לאדם המבוגר ביותר בעולם שעבר ניתול להשתלת פנים. המטופל, אשר מוכר רק בשמו הפרטי מוריס, הוא צייד בן 64 שפניו נותרו מעוותות לאחר שהוא נורה בטעות לפני כשבע שנים. כתוצאה מהתאונה, הוא איבד את כל הפונקציות של הפה שלו, כולל: היכולת ללעוס, להריח, לדבר ולנשום כראוי.

כלי התקשורת ברחבי העולם דיווחו בשבוע שעבר שהוא המטופל הראשון בהיסטוריה של קנדה שעבר השתלת הפנים. על פי הדיווחים של אתר האינטרנט NY Post, הצייד עבר את הפרוצדורה בביה"ח של אוניברסיטת מונטריאול בחודש מאי והפעולה ארכה כ-30 שעות. על מנת לבצע את הניתוח, נדרשו יותר מ-100 אנשי צוות רפואי, הכוללים מומחים בתחום הכירורגיה ומנתחים פלסטיים.

"מדובר בניתוח מורכב שהושלם כתוצאה משנים של עבודה מרוכזת", סיפר ד"ר דניאל בורסוק, ראש המחלקה הכירורגית בביה"ח. "הניתוח הוגדר כהצלחה, הודות לאנשי הצוות המדהימים, שיתוף הפעולה של בני המשפחה ואומץ הלב של המטופל".

מיד לאחר התאונה, הצייד האלמוני עבר חמישה ניתוחים שמטרתם לשקם את יכולתו לנשום, כולל ניתוח טרכאוסטומיה (פיום קנה) – אשר גרם לו לקשיי נשימה והקשה מאוד על פעולות כמו שינה, אכילה ודיבור. ההשתלה האחרונה למעשה שחזרה מגוון איברים שהושמדו כתוצאה מן התאונה, כגון: הלסתות, שרירי הפנים, השיניים, השפתיים והאף.

ד"ר בורסוק התייחס למורכבות שיש לפגיעה באזור הפנים עבור מטופלים. "בתור מנתח, אני יודע שפגיעה בפרצוף היא בעייתית עבור אנשים וזה לא משנה אם היא קלה או חמורה" הוא סיפר. "פגיעות בפנים הן תמיד רגישות כי הן קשורות באופן הדוק לזהות של המטופל. הן משפיעות על הביטחון העצמי ועל הפרודוקטיביות שלו ועבור אנשים רבים, השתלת פנים נותנת תקווה חדשה לאלו שאיבדו אותה לאורך הדרך".

השתלות פנים הם בין הניתוחים הנדירים ביותר בענף הכירורגיה. מאז 2005, בוצעו רק כ-40 השתלות פנים ברחבי העולם. קוראים אדוקים של המדור שלנו בוודאי זוכרים שדיווחנו לכם עם המקרה של קייטי סטאבלפילד – האישה הצעירה ביותר בעולם שעברה את הפרוצדורה המורכבת. על פי הדיווחים, הצייד הקנדי עדיין מתאושש מההשתלה המורכבת וצוות ביה"ח מספק לו סיוע רפואי ופסיכולוגי על מנת שהוא יוכל לחזור לחיות חיים נורמטיביים.