צוות חוקרים מאונברסיטת דרום וויילס, הצליח לגלות סם שיכול לתקן תאי DNA פגומים ובתאוריה להפוך את תהליך ההתבגרות. כלומר, מדובר בסם שניתן לקחת והוא הופך אותך לצעיר יותר. במילים אחרות, הזדקנות היא תהיה נחלת עבר. התגלית המרעישה הצליחה אפילו לעורר את תשומת ליבם של בכירים בסוכנות החלל האמריקאית, נאס"א שחושבים שניתן יהיה לשלב את הסם החדש בתוכנית המחקר שלהם בכוכב מאדים, ועל ידי כך להפחית את הסיכון של אסטרונאוטים מנזקי חשיפה לקרינה סולארית.

 

פרופסור סינקלייר
על עכברים ואנשים. צוות החוקרים מאונ' דרום ויילס

תחילה הצוות בדק את אפקטיביות החומר על עכברים. במהלך הניסויים, החוקרים הצליחו לגלות דרך לתקן תאי DNA פגומים של קבוצת המכרסמים המבוגרים – וההצלחה הייתה חסרת תקדים. "לא ניתן היה להבדיל בין תאי ה-DNA של העכברים המבוגרים והצעירים, אחרי שבוע אחד של טיפולים", מספר פרופ' דיוויד סינקלייר, ראש צוות החוקרים.

הניסויים על בני אדם צפויים להתחיל בעוד כשישה חודשים. במידה והם יהיו מוצלחים, ועל פי הממצאים הללו יש סיבה להיות אופטימיים, התרופה צפוייה להיכנס לשוק תוך חמש שנים – אולי אפילו שלוש.

המחקר של פרופ' סינקלייר תפס את תשומת הלב של בכירים בנאס"א, שמעוניינים לשלב את הסם עם המשימות למאדים. במהלך השהות על מאדים, האסטרונאוטים על פני הקרקע חשופים לכמות אדירה של קרינה שתהרוס להם כ-5% מתאי הגוף – כמו גם מגבירה את הסיכוי לחלות בסרטן ב-100 אחוז.

כמו כן, התרופה רלוונטית לא רק לאנשי סוכנויות החלל. היא צפויה גם להטיב לאנשים שחלו בסרטן בצעירותם. מחקרים הראו ש-96% מהאנשים שהחלימו מסרטן בצעירותם לוקים במחלות כרוניות עד גיל 45. הסם יוכל לטפל גם בתופעה הזאת. פרופ' סינקלייר מוסיף: "המחקרים האלו מרמזים על כך שהאנשים הללו סובלים מהזדקנות מהירה. עם התגלית שלנו, עכשיו תהיה גם דרך לטפל בבעיה הזאת".

(מקור)