גלקסיות חדשות
אולי נמצא חברים בכוכבים אחרים?

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

מדע חקר החלל ממשיך להתפתח בצעדי ענק, כשמדענים מוסיפים לגלות בכל יום עוד כוכבים וגלקסיות חדשות מידי יום. הפיתוח הבא, שמציגה אוניברסיטת מערב-אוסטרליה, מתיימר להציג קפיצת מדרגה בתחום: שני סוקרי שמיים חדשים, שיתקראו על שם חיות הבר המפורסמות של היבשת "וואלאבי" ו-"דינגו", צפויים לגלות יחד קרוב ל- 700,000 גלקסיות במהלך השנה הנוכחית.

המתקן החדש הוא מעין רדיו-טלסקופ ענק, המאפשר לסרוק אזורים נרחבים בחלל כדי לספק רמזים לגבי התפתחותן של גלקסיות חדשות. הוא ממוקם באזור מדברי מרוחק במערב אוסטרליה, הרחק מהפרעות של תדרי רדיו, על מנת לאפשר איתור מרבי ככל האפשר של גלקסיות חדשות.

"וואלאבי" ו"דינגו" ישאבו את נתוניהם ממערך של שלושים ושש אנטנות, כל אחת מהן באורך של 12 מטרים. כל האנטנות פועלות לבסוף יחד כחטיבה אחת. שוויו של הפרויקט מוערך בכ-393,398,658 מיליון שקלים.

המתקן החדש גם יסייע לאסטרונומים לחקור את אחת התעלומות הגדולות ביותר של חקר היקום: "האנרגיה האפלה". מדובר בכוח מסתורי שגורם לגלקסיות להתפרק בקצב מואץ.

למרות שאיש עוד לא הצליח לקבוע בבירור את מקורה, האמונה היא כי אותה אנרגיה תופסת כיום כשבעים ושלושה אחוזים מהיקום. עוד יבחן הרדיו-טלסקופ בחלל את המימן, הוא הגז ממנו נוצרים כוכבים, כדי להתחקות אחריו ולהבין כיצד גלקסיות השתנו בארבע מיליארד השנים האחרונות, זמן היווצרותו המשוער של כדור הארץ לפי המדע.

(מקור)

גלקסיות חדשות
אחת האנטנות המשמשות לצורך הפרויקט

גלקסיות חדשות
36 צלחות אנטנה, 12 מטרים גובה

גלקסיות חדשות
קולטים עם זה גם כבלים?