מדען בכיר ומכובד בקהילת הפיזיקה העולמית הסעיר את כלי התקשורת לאחר שטען כי כדור הארץ יכול להתכווץ לגודל של מגרש כדורגל במידה והניסויים במאיץ החלקיקים בז'נבה ישתבשו. על פי הדיווחים של אתר ה-NY Post, פרופ' לורד מרטין ריס אמר כי כשל בניסויים של מרכז CERN עלול לגרום ל-"תרחיש יום הדין" שעלול לכווץ את הפלנטה שלנו לקוטר של פחות מ-100 מטר.

המדען הזהיר מפני ההשלכות של הניסויים בספרו החדש, On The Future: Prospects for Humanity. בספרו הוא מתייחס למחקר שנעשה באמצעות מאיץ החלקיקים הגדול, אשר משגר חלקיקים דרך צינור באורך של 27 ק"מ במהירויות שבשיאן יכולות להגיע לכמעט 300 מיליון מטר בשנייה (שווה ערך להקפת כדור הארץ 7 וחצי פעמים בשנייה אחת).

לטענתו של ריס, הניסויים במאיץ החלקיקים עלולים להוביל לשלושה תרחישי אימה: הראשון, והמוכר מכולם, הוא שמאיץ החלקיקים ייצור בטעות חור שחור זעיר שישאב לתוכו את כל מה שנמצא בסביבה. חשוב להדגיש כי התאוריה הזו מוכרת בקהילת המדע.

התרחיש השני גורס כי הניסויים שנערכים במתקן בחלקיקי קווארק עלול ליצור תגובת שרשרת קטסטרופלית שתוביל להיווצרות של עצם לא מוכר שיכול לשנות את כל ההרכב של כדור הארץ. לטענתו, הקווארקים עלולים ליצור עצם פיזיקלי שנקרא מוזרון. "זה כשלעצמו לא מזיק", מדגיש פרופ' ריס. "למרות זאת, קיימת השערה לפיה מוזרון תיאורתי יהיה 'מדבק' ולמעשה, יהפוך כל דבר אחר שהוא בא איתו במגע לצורת חומר חדשה. בתרחיש הגרוע ביותר, כל כדור הארץ יהפוך לעצם דחוס בקוטר של כ-100 מטר".

התרחיש השלישי גורס כי מאיץ החלקיקים יהרוס את כדור הארץ על ידי אסון שיבלע את כל החלל שסביבו. חשוב לציין כי פרופ' ריס הוא אדם מאוד מוערך בקהילת הפיזיקה ולמרות שכל החששות שלו הם ברמה ההיפותטית, הן הסעירו את עולם המדע – ואפילו גרמו לגוף שאמון על בטיחות הניסויים של CERN להתייחס אליהן בתגובה לכלי התקשורת.

הקבוצה להערכת בטיחות מאיץ החלקיקים (LSAG) טוענים שהסיכויים לאסון קנה מידה עולמי נמוכים מאוד. "אנחנו שבים ומדגישים את ממצאי הדו"ח משנת 2003 לפיו אין סכנה או סיבה לבהלה מהפעילות של מאיץ החלקיקים", נמסר על ידי דובר ה-LSAG. "לא קיימת תופעה שמאיץ החלקיקים חולל או יחולל שלא התחוללה פעמים רבות ובאופן טבעי, בין אם זה בין גופים שמימיים בחלל החיצון או על כדור הארץ". במילים אחרות, החבר'ה של CERN רגועים, אבל מה אתם אומרים: האם יש באמת סיבה לדאגה או שפרופ' ריס פשוט מנסה למכור את הספר החדש שלו?