הרחק מעבר לחוג הארקטי ברוסיה, שוכנת לה עיר ששמה נורילסק, אשר מוגדרת בעיניי רבים בתור העיר המדכאת ביותר בעולם – וזה לא במקרה. מדובר למעשה במקום משכנם של יותר מ-177 אלף בני אדם, רובם עובדים בתעשיית המתכת המקומית, אשר מזהמת את המקום יותר מכל דבר אחר.

תעשיית הברזל של נורילסק היא העורק הראשי של העיר, אשר ממוקמת מעל אחד ממצבורי המתכת הגדולים ביותר בעולם כולו (כמעט 2 מיליארד טונות של ניקל, פלדיום ונחושת). למרות זאת, תעשיית המתכת היא אחד האלמנטים שהופכים את החיים באזור לגיהינום קפוא.

View this post on Instagram

A post shared by Витас Бенета (@vitasbeneta1967) on

אחת מתופעות הלוואי של תהליך הפקת המתכות היא פליטה של גז מסוג גופרית דו-חמצנית לאוויר – ובמקרה של נורילסק, הוא נפלט ללא הפסקה ובכמויות אדירות. חוקרים טוענים כי בשנים מסוימות הכמות הייתה גדולה כל כך, שהעיר פלטה בשנה אחת יותר גז מזוהם מכל מדינת צרפת – וזה לא הכל.

הפקת המתכות בעיר גם משמידה את הטבע סביבה. התעשייה המקומית הרסה את השטחים המיוערים מסביב לנורילסק, אשר שווים בגודלם למדינת רוד איילנד בצפון ארה"ב (3,140 קמ"ר). נזקים סביבתיים נרשמו גם בחלק מהנהרות המקומיים, שנצבעו באדום כהה לאורך השנים בגלל נזילות של ניקל למים. מעבר לזה, תושבי העיר סובלים ממחלות נשימתיות יותר מכל מקום אחר ברוסיה.

View this post on Instagram

A post shared by Витас Бенета (@vitasbeneta1967) on

View this post on Instagram

A post shared by Витас Бенета (@vitasbeneta1967) on

אם זיהום האוויר ומחלות נשימתיות לא הספיקו, אז רק נוסיף שתושבי העיר נאלצים להתמודד גם עם העובדה שנורילסק נמצאת מעבר לחוג הארקטי. משמעות הדבר שבחורף הטמפרטורות צונחות לכדי 25- מעלות צלזיוס ובינואר, השמש בכלל לא זורחת. מנגד, בחודשי יוני-יולי היא בכלל לא שוקעת – בקיצור, תתרחקו כמו מאש.