חוויות חוץ גופיות בזמן שאנשים נמצאים על סף מוות מהתלות בחוקרים ומדענים במשך עשרות, אם לא מאות, שנים. בזמן שהמורכבות האדירה של המוח האנושי מוכרת היטב לחוקרים מענף הרפואה, רבים מהם עדיין לא מצליחים להבין כיצד תופעת ה-NDE (חוויה על סף מוות) מתחוללת – בייחוד כאשר ישנן הוכחות לכך שהמוח הפסיק לתפקד. ד"ר ג'פרי לונג, אונקולוג מומחה, פרסם לאחרונה מחקר נרחב בנושא, בניסיון לפתור את התעלומה המסתורית.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת הבריטיים, ד"ר לונג הצליח למצוא ולנתח למעלה מ-4,000 מקרים של NDE מרחבי העולם. לטענתו, שכיחות התופעה היא כמעט 1 מכל 4 אנשים שחווים אובדן הכרה קטלני או מוות קליני. ד"ר לונג מסביר: "לרוב, מטופלים מדווחים על שתי סיטואציות בזמן NDE: הראשונה היא חוויה חוץ גופית בסמוך לגופתם והשנייה היא חזיונות על מימד שאינו גשמי".

A post shared by Cheryl (@clpettigrew) on

ממצאי המחקר של ד"ר לונג מראים כי אותם מטופלים שחווים חזיונות מדווחים על נסיעה במנהרה מסנוורת, שבסופה נמצא מקום שלא מהעולם הזה. "העדויות לרוב מתרכזות בכל מיני נופים שאינם יכולים להתקיים בעולמנו, כגון פרחים בצבעים לא הגיוניים", הוא מספר. "לעיתים גם נרשמו עדויות על מוזיקה יפהפייה, מפגשים עם קרובי משפחה מנוחים ותחושות כלליות של 'שלווה ואהבה'".

ד"ר לונג מוסיף כי בדרך כלל האנשים הללו יגיעו למקום שבו נמצא גבול מסוים, כמו נחל או גשר, ושם הם יאלצו להחליט אם בכוונתם להישאר שם או לחזור לחיים. "בהרבה מאוד מקרים, אותם אנשים מדווחים על כוונה להישאר במימד הזה", מספר ד"ר לונג. "הנתון הזה מדהים אותי מפני שרוב המטופלים דיווחו על כך שהם מרוצים מחייהם על פני האדמה. אם כן, למה להם להישאר?".

מקרים נוספים שנפוצים מאוד בזמן NDE הם חוויות חוץ גופיות בזמן מוות קליני. אם אתם קוראים אדוקים של המדור, אז אתם בוודאי זוכרים שדיווחנו לכם על המקרה של טרישיה ברקר משנת 1994. לטענתה של ברקר, התודעה שלה התנתקה מגופתה בזמן שהיא התמודדה עם מוות קליני על שולחן הניתוחים. בעדות שלה היא מספרת כיצד הייתה לה את היכולת לרחף ברחבי ביה"ח שבו היא הייתה מאושפזת ולראות דברים שהמשפחה שלה עשתה בחדר ההמתנה. רבים מתייחסים לעדותה בתור הוכחה לכך שניתן להפריד את הדעת האנושית מן הגוף שהיא נמצאת בו.

ד"ר לונג מדגיש כי על אף העובדה שרוב המחקר מבוסס על עדויות של אנשים, ניתן לראות יישור קו בין המטופלים ללא קשר לרקע הדתי או התרבותי שלהם. "אין שום חשיבות לעובדה שאתה מוסלמי ממצרים, הינדי מהודו או נוצרי מאנגליה - זה קורה לכולם", הוא מספר, "אפילו ילדים, שמעולם לא שמעו על NDE ולא מסוגלים לתפוס את המורכבות של דת, דיווחו על התופעות הללו. זה פשוט מדהים" – אם הנושא מעניין אתכם ואתם רוצים לצלול עמוק יותר אל המסתוריות של המוות, אז אנחנו ממליצים לכם לקרוא על 8 תאוריות מדעיות אשר נוגעות למוות.