מכת ברק (צילום: BBC)
תוצאותיה של פגיעת ברק | צילום: BBC

נתחיל בשיעור מדעי קצר: ב-1777, הפיזיקאי הגרמני פרופסור גיאורג ליכטנברג הגיע לתגלית מעניינת; כשאבק מהאוויר נוחת על צלחות טעונות חשמלית, נוצרות "דמויות אבק" הנראות כמו עץ או שיח. ליכטנברג האמין שדמויות האבק הראו את התנועה של השדה החשמלי, ואף מאוחר יותר נקראו על שמו בזכות הגילוי. כיום, אנחנו יודעים כי דמויות ליכטנברג הן צורת ההסתעפות שעשויה להיווצר כאשר התפרקויות חשמליות במתח גבוה עוברות גם על פני שטח או חומר כלשהו.  

ההסבר המדעי תקף גם לגבי אנשים שנפגעו ממכת ברק. לדוגמא, דו"ח ממגזין הרפואה של ניו אינגלנד, תאר מקרה של גבר בן 54 שנפגע מברק. בבדיקה שעבר בבית החולים אליו הובהל, התגלו סימני עלים לאורך זרועו, בגבו וברגלו. הסימנים לא כאבו ונעלמו כעבור יומיים.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

מכת ברק (צילום: BBC)
דמויות ליכטנברג על הגב | צילום: BBC

גבר אחר, בשם ווינסטון קמפ, נפגע מברק בשנת 2011, בזמן שיצא אל הסערה כדי להציל את הדלעות שלו. האיש, שבאופן אירוני הוא חשמלאי, אפילו לא שם לב שנפגע עד שהסימנים הופיעו על זרועו כשעה אחרי שחזר הביתה. לאחר מכן החל להרגיש כאבים בדרועו ושלפוחיות הופיעו על עורו. הסימנים נעלמו כחודש לאחר המקרה. אם אתם רוצים לקבל חוויה יותר מוחשית, הנה אדם שתיעד את עצמו בסרטון חוטף מכת ברק, אולי גם אצלו הופיעו הסימנים היפים על הזרוע.

מכת ברק (צילום: BBC)
לאחר כשעה מרגע הפגיעה, ולאחר חודש מפגיעת הברק | צילום: BBC

(מקור)