אין תמונה
אין באמת קוסמים, וג'יימס רנדי יכול להוכיח את זה

לפני כשבועיים עלתה כתבה גדולה בה חשף האומן העל חושי אורי גלר כי שימש כמרגל של המוסד ושל ה-C.I.A בתקופות שונות. אין ספק שמר גלר לא נח לרגע בניסיונותיו לחזור לתודעה הישראלית, אך למרות הקריירה הבאמת מרשימה ומפוארת שלו, תמיד היה שם אדם אחד שנהג להעמיד את גלר במקומו – ג'יימס "המדהים" רנדי.

ג'יימס רנדי (85) הוא אחד הקוסמים הגדולים שהילכו על כדור הארץ שלנו בשנים האחרונות. הוא היה מוכר יותר בעשורים הקודמים בשם הבמה שלו: 'רנדי המדהים', אבל פרט לקוסמות הוא הקדיש את חייו למשימה לא פחות חשובה מבחינתו והיא חשיפת רמאים פסאודו–מדעיים. רנדי מאמין שאין דבר כזה "יכולות על טבעיות" וכל אותם האנשים שטוענים בתוקף שהם יכולים לכופף כפיות בעזרת כוח המחשבה בלבד, לקרוא את העתיד או את המחשבות ולתקשר עם המתים – הם לא יותר מאשר קוסמים רמאים, והוא כאן בשביל לחשוף אותם.

שימו לב! בכתבה זו נחשוף חלק מהסודות של אותם קוסמים רמאים, אז במקרה ואתם מעוניינים להמשיך לחיות באשליה, אתם מוזמנים לעבור לכתבה הבאה. אם בכל אתם רוצים שנהרוס לכם את הילדות, שבו בנוח, העונג כולו שלנו:

מה הכוכבים אומרים?

נתחיל באחד מהענפים הפסאודו מדעיים הכי פופולאריים שקיימים: מדורי האסטרולוגיה, שנקראים באופן קבוע ואפילו יום יומי על ידי המוני בני אדם. האם יש שם משהו אמיתי? כנראה שלא. מדובר סך הכל בכתיבה מתוחכמת שמשתמשת במשפטים שכל אחד יכול להדהות איתם, כמו לדוגמא המשפט המוכר: "אתה מתגבר כרגע על משבר". אין לי איך לנסח את זה אחרת, אבל כולנו, בכל יום מחדש, מתגברים על משברים. החל מטרגדיה משפחתית ועד לעובדה ששכחנו לכבות את הדוד כשיצאנו מהבית, משבר נמדד לפי אמות המידה הסובייקטיביות שלנו בכל רגע נתון. זה נכון גם למשפטים בסגנון "אתה מעוניין לעשות שינוי בתחום הקריירה" (כי מי מאתנו לא מעוניין לעשות שינוי שיכול להתבטא החל מעבודה חדשה ועל להעלאת שכר קלה בעמודה הנוכחית, כל אחד והשינוי שלו).

בקטע הבא ניתן לראות מחקר פשוט שכל אחד מכם יכול לנסות. ג'יימס רנדי חילק את אותו הורוסקופ בדיוק לכיתה שלמה כאשר הוא טוען שמדובר על הורוסקופ שהוכן במיוחד לכל אחד ואחד על פי תאריך הלידה שלו. לאחר שכולם קראו את ההורוסקופ והודו שהוא אכן תואם באופן מופתי את חייהם, הקוסם פשוט ביקש מהם לקרוא את ההורוסקופ של האדם שיושב לצידם ואז כולם גילו שאותו הורוסקופ בדיוק מתאים לכל אחד ואחד מהאנשים בכיתה ללא שום קשר לתאריך הלידה שלהם.

כיפוף כפיות, מפתחות ושאר ירקות

אחת מהיכולות הכי מפורסמות בעולם שייכת לאורי גלר, "אבי כיפוף הכפיות". כאמור, גלר עשה קריירה מפוארת מיכולת כיפוף הכפיות שלו, אבל מעולם לא הודה שמדובר באחיזת עיניים וזריזות ידיים. רנדי כתב את ספרו הראשון על גלר כאשר הוא צר על העובדה שגלר לא מודה שהוא סך הכל אחד הקוסמים הכי מיומנים שהילכו פה ומעדיף להסתתר מאחורי טענות כוזבות של כוחות על טבעיים. רנדי טוען שאפשר לכופף כל דבר שתרצו בעזרת זריזות ידיים או הכנה מוקדמת (כפיות שכופפו וחזרו למצבם המקורי כאשר הן כבר רופפות מאוד). בתחילת דרכו רנדי טען שהוא לא יכול להוכיח שאין לגלר כוחות על טבעיים, מכיוון שמדובר באמונה, אבל הוא יכול להוכיח שגם הוא עצמו, רנדי הקוסם חסר הכוחות, יכול לכופף כל דבר בעזרת 'כוח המחשבה'. מאוחר יותר, בעזרת שיתוף פעולה מצד תוכנית האירוח המפורסמת של ג'וני קרלסון, הוא טמן מארב לגלר כאשר ההפקה סיפקה לאומן העל חושי, בלא ידיעתו, שלל כפיות. זה לא נגמר טוב מבחינתו של גלר.

אנשי המגנט

ישנה עוד תופעה 'על טבעית' שהייתה ועדיין נפוצה בירידים ומופעי שוליים בעיקר, והיא תופעת אנשי המגנט. מדובר בבני אדם רגילים אשר יכולים להצמיד לעור גופם ערכות סכו"ם, גרזנים, פחונים ואפילו מגהצים כבדים. הם טוענים שגופם פשוט ממגנט ללא שום הסבר מדעי לכך, והסיבות נעות בין תכונה מולדת לאנרגיות מסתוריות. כמובן שישנם אין סוף אפשרויות לבצע את הטריק הזה אבל הדרך הפשוטה ביותר היא בדרך כלל זו שמצליחה להטעות את כולם, נעים להכיר – דבק. אנשי המגנט יוצרים תמיסות דביקות מחומרים שונים, אין גבול לדמיון כל עוד אתם משאירים שני כללי זהב: התמיסה צריכה להיות שקופה ברמה שהיא בלתי נראית והכלל השני הוא שהיא באמת תדביק. את החומר שנוצר מורחים על הגוף או על החפץ אותו רוצים להדביק ומכאן, בעזרת מעט הטיות מחשבתיות ואפקטים דרמטיים על הקהל, נוצרת האשליה המדהימה. כמובן שכל זה תקף עד שהגיעה הפודרה, שכולנו מסכימים שהיא לא מפריעה לשום שדה מגנטי לפעול.

הלו? הגעתי לעולם המתים?

ישנם אין סוף בעלי כישרונות שטוענים שהם ניחנו ביכולות לתקשר עם המתים ועל ידי כך להעביר מסרים לאנשים שעדיין חיים. אין ספק שאותם אנשים באמת כישרוניים, בעיקר ביכולות הדיבור שלהם. לרוב רואים את אותן קריאות כאשר ישנם מספר אנשים בחדר והמתקשר בסך הכל מנסה לעלות על פרטים אלמנטריים בעזרת זריקת ניחושים לאוויר וקבלת פידבק מהקהל, זה יכול לעבוד גם כאשר מדובר בתקשור אחד על אחד. כך לדוגמא אפילו דרך הכתבה הזו אפילו אני עם דלות הכוחות שבי יכול להעביר לכם מסר מעולם המתים דרך המסך. קראו את הטקסט הבא, אני מעריך שחלקכם הגדול יכול להזדהות שהמסר מכוון ממש אליו, ואם לא אליו אולי לאחד ממכריו: "אני מקבל עכשיו מסר מאישה מבוגרת... היא בעלת משקפיים ופניה מחייכות ומקומטות, היא נפטרה כבר אבל עדיין חושבת ודואגת לך, כמו שהיא דאגה לך כשהיא הייתה לידך, היא אומרת שהכל בסדר עם הרצון לשינוי שאת/ה עומד/ת לעשות ושהיא מאוד שמחה שאתה עדיין זוכר אותה".

אם סבתכם נפטרה, סיכוי סביר שנזכרתם בה הרגע, הרי כל הסבתות שאני מכיר הן מבוגרות עם משקפיים ובעלות קמטים. כמובן שרב האנשים יזכרו את סבתא שלהם מחייכת ודואגת לנכדים שלה. בקשר לשינוי, מי מאיתנו לא מעוניין לעשות שינויים בחיים? והיא שמחה שאתה זוכר אותה, כי הרי זה פידבק חיובי לכך שעולה לך מחשבה בראש.

טלקינזיס

עם כמה שהייתי רוצה להאמין שישנה אפשרות להזיז חפצים רק בעזרת כוח המחשבה (זה יכול היה להקל מאוד את מציאת המפתחות בכל בוקר) לצערי עדיין לא גילינו את האופציה הזו במוח. מה שכן גילינו הוא שיש אין ספור דרכים לגרום לאנשים להאמין שאכן קיימים כוחות טלקינזיס בעולם. מגנטים מוחבאים, חוטים בלתי נראים, נשיפות אוויר וחשמל סטטי הם רק חלק מהסודות שבהם משתמשים בשביל להזיז חפצים מסוימים, בכוח המחשבה בלבד כמובן. הנה ניסוי טלקינזיס שכל אחד מכם יכול לערוך בבית בעזרת קש פלסטיק ומעט חשמל סטטי:

וכמובן שג'יימס רנדי לא עוצר בתעלולים הקטנים ובוחר לשחזר כוח על טבעי שתועד בסרטון ישן שהגיע מרוסיה:

לסיכום, חשוב להדגיש שאין באמת אפשרות לבטל את האמונה שישנם כוחות על טבעיים בעולם, וזאת מכיוון שזו אמונה ותו לא. אולי בעתיד נגלה שלכל אחד מאיתנו יש כוחות מחשבתיים שכיום אנחנו פשוט לא מודעים אליהם, מי יודע? מה שבטוח הוא שעד היום אף אומן על חושי לא הצליח להוכיח את כוחותיו בתנאי מעבדה ואילו ג'יימס רנדי עצמו מציע פרס של מיליון דולר לראשון שיוכל לעשות זאת. בינתיים, תנסו שלא יעבדו עליכם יותר מדי.