עד שיתקבלו כל האישורים וכלל הקהילה המדעית תקבל את הממצא, אנחנו נזהרים מהצהרות. אבל אם וכאשר יימצא כי האות שזוהה ב-15 במאי 2015 הוא אכן אות מציוויליזציה חייזרית מתקדמת בחלל החיצון - מדובר ללא ספק ברגע המכונן ביותר בהיסטוריה האנושית.

הרדיו הטלסקופי RATAN-600 של האקדמיה המדעית הרוסית שבזלנצ׳קסקיה זיהה אות יוצא דופן שנשמר עד כה במעטה של חשאיות מהקהילה הבינלאומית. כתב החלל פול גילסטר חשף את הפרשה לאחר שהגיע לידיו מאמר שהסתובב בחוגי אסטרונומים, המבשר על ״אות חזק מכיוונו של כוכב הלכת HD164595״. 

אות מהחלל החיצון (צילום: SAO RAS)
הטלסקופ RATAN-600 ניטר את האות | צילום: SAO RAS

הכוכב, הנמצא מרחק 95 שנות אור מכדור הארץ בקבוצת הכוכבים הרקולס, הוא כוכב דמוי שמש בן 6.3 מיליארד שנים. מקיף אותו כוכב דומה לנפטון, אך חמים יותר. גליסטר מסביר כי ״יכולים, כמובן, להיות עוד כוכבים שעדיין לא זוהו במערכת הזאת״.

אות מהחלל החיצון (צילום: SAO RAS)
האות. מנסים להגיד לנו משהו או שסתם שמחים לראות אותנו? | צילום: SAO RAS

צוות של מומחים לחיפוש אחר חיים תבוניים חוצניים (SETI) מנטר את האות בכל עת ומנסה לפענחו. ״האות מתאים לפרופיל של שידור מכוון ממקור מחוץ לכדור הארץ״, אמר אלן בול, מחבר הספר ׳המקרה של פלוטו׳. ״בכל מקרה, האות מעניין מספיק כדי שיחקרו אותו המומחים בחיפוש אחר תבונה חוץ ארצית״.

אות מהחלל החיצון (צילום: SAO RAS)
כל מערך הטלסקופים הופנה לכיוון הכוכב | צילום: SAO RAS

עוצמת האות מעידה כי הוא מגיע ממשדר איזוטרופי, כל המשדר משדר את אותו אות לכל הכיוונים. מכך עולה כי הציוויליזציה שמשדרת אותו היא ציוויליזציה מסוג 2 בסולם קרדשב (סולם קרדשב הוא מדד להתפתחות הטכנולוגית של הציוויליזציה שהוצע על ידי האסטרונום הרוסי ניקולאי קרדשב). תרבות מסוג זה מסוגלת לרתום את כל האנרגיה הזמינה מכוכב בודד. כלומר, אם האות משודר לכל הכיוונים וללא מטרה, הדבר מצריך כמות עצומה של אנרגיה. אם האות היה מכוון בלעדיות למערכת השמש שלנו - ולא כך הדבר - הוא היה מעיד על ציוויליזציה מסוג 1, כלומר מפותחת טכנולוגית, מודרנית ודומה מאוד לשלנו. אך מאופיו של האות הדבר מעיד על ציוויליזציה מפותחת בהרבה.

קונטקט, ג'ודי פוסטר (צילום: צילום מסך)
אם תהיתם לאיזה סרט את צריכים להשוות את המקרה | צילום: צילום מסך

החל מליל אמש, מכון SETI הסית את מערך הטלסקופים ׳אלן׳ שבצפון קליפורניה לחקור את מערכת הכוכבים הזאת, ובנוסף יופנה אליהם מצפה הכוכבים שבפנמה. צפו לפרטים נוספים והצהרות פורצות דרך בכנס SETI שייערך בגוודלחרה ב-27 בספטמבר.

עם כל ההתרגשות והצפייה להכרזות מכוננות, הקהילה המדעית כבר הביעה מספר הסתייגויות כדי להרגיע את הרוחות. ההסתייגות הראשית נעוצה בספקטרום הרחב של הטלסקופ שקלט את האות. מטרתו הראשונית של הטלסקופ הרוסי היא לנטר פעילות סולרית, לכן הוא פועל על פני ספקטרום רחב ויכול לקלוט מספר שדרים במקביל. כמו ברדיו ביתי שעלול לקלוט מספר תחנות רדיו במקביל וליצור קקופוניה רועשת, גם פה הטלסקופ עלול לקלוט אסופת קולות רנדומליים בו זמנית ממקורות שונים, שביחד יצרו את הרושם של אות חזק ומכוון.

אפשרות נוספת, על פי גליסטר, היא שמדובר בקול שנוצר כתוצאה מ"Microlensing" - הפרעה בכבידה המתרחשת כששני גופים מאסיביים כמו כוכבי לכת מתיישרים מאחורי גוף שמיימי נוסף. כדי לשלול או לאשש את האפשרויות יש צורך בהופעה נוספת של האות, מה שלא קרה עד כה. "יכול מאוד להיות שמדובר באות חד פעמי, בדומה לאות ה-WOW המפורסם", אמר גליסטר בהתייחסות לאות רדיו החזק שהתקבל ב-15 באוגוסט 1977 שקיבל האסטרונום ג'י האמן מקבוצת כוכבים אחרת. הוא סימן את האות במילה "!WOW", אך האות לא חזר מאז.

נקווה שהאות יחזור, אנחנו מרגישים קצת בודדים לאחרונה.

(מקור)