סוכנות החלל האמריקאית פרסמה השבוע הבהרה, אשר נוגעת לתקרית שהסעירה את חובבי החלל ברשת. על פי הדיווחים, נאס"א קיבלה אות מסתורי שהגיע מכיוון מאדים – וזה בוודאות לא מהגשש ששוגר לשם בתחילת העשור הקודם. גשש ה-Mars Rover Opportunity עומד במקומו מאז חודש יוני האחרון, לאחר שסופת אבק אימתנית חסמה את הלוחות הסולאריים שלו וגרמה לו לאבד את מאגרי הכוח שלו.

מאז סופת האבק בקיץ האחרון, צוות המחקר בנאס"א מחכים לקבל אינדיקציה שהגשש חזר לפעול. בשבוע שעבר, החוקרים קיבלו תשדורת מהחלל שהם חשבו שמקורה מהגשש – אך בסופו של דבר, לא כך היה.

בחשבון הטוויטר הרשמי של מעבדת הסילונים של סוכנות החלל (JPL) פורסמה הודעה בנוגע לתקרית בה נכתב כי הפרסומים על כך שהתקבל אות מגשש ה-Mars Rover Opportunity היו שגויים. בהודעה נכתב: "אתר האינטרנט https://eyes.nasa.gov/dsn/dsn.html הציג אות שנראה כמו תשדורת של גשש ה-Mars Rover Opportunity ועם כמה שהיינו רוצים להגיד שזה נכון, חקירה נוספת של האות הראתה שלא כך היה הדבר".

כלי התקשורת בארה"ב מפרסמים כי חוקרים מנאס"א קיוו כי הרוחות, ששכיחות בתקופה הזו במאדים, יורידו את שכבת האבק שהצטברה על הפאנלים הסולאריים של הגשש. אולם מסתמן שזה לא קרה והגשש עדיין לא מגיב – אבל אם האות לא הגיע מהגשש, אז מאיפה כן?

בחשבון הטוויטר של JPL התייחסו למקור האות וטענו שהוא ככל הנראה נגרם ממבדקים שלהם או כתוצאה מ-False Positive. "מקרים כאלו יכולים לגרום לכך שכל כלי תעופה שאי פעם שיגרנו לחלל יראה פעיל", כתבו בחשבון, "אנחנו מאוד מתגעגעים לגשש והיינו שמחים לחלוק אתכם כל סימן לכך שהוא חזר לפעול. הפעילות שלנו להמשיך וליצור איתו קשר ממשיכה".