דובוני מים, או בשמם המדעי טרדיגראדה, הם השורדים הטובים ביותר בטבע. מדובר במערכת של בעלי חיים מיקרוסקופיים, ככל הנראה קרובי משפחה של פרוקי הרגליים למרות שעד כה לא התגלתה קרבה מדוייקת של הדובונים לאף זן אחר. הם חיים במים ומגיעים לגודל מקסימלי של מילימטר אחד בלבד.

דובון מים (צילום: tumblr.com)
דובון מים | צילום: tumblr.com

אבל הפן היותר מרשים בחייהם של היצורים הזעירים האלה היא היכולת לשרוד בטמפרטורה של 120 מעלות צלזיוס עד מינוס מאתיים מעלות. דובונים המים נפוצים בכל העולם ויש אזורים בעלי ריכוז גבוה מאוד שלהם, למרות שעדיין לא התגלה בדיוק כיצד הם מתרבים.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

בתנאים קיצוניים, יש לדובונים מנגנון הגנה מדהים: הם נכנסים למצב של קריפטוביוסיס (Cryptobiosis) - מעין הקפאה עצמית - ומאבדים 95 אחוזים מהמים בגופם. הם יוצרים שריון קשיח דמוי כדור שמגן עליהם ובפועל עוצרים את חילוף החומרים. מחקרים מראים שהם יכולים לשרוד במצב הזה כעשר שנים.

מה שמדהים עוד יותר הוא שבניסוי שנערך באוקטובר 2007 שלחו קבוצת דובוני מים לחלל. לא די בזה שהם שרדו את הכניסה והיציאה מהאטמוספרה ללא הגנה, הם גם שרדו את הריק של החלל וחשיפה לקרינת שמש ישירה. נכון להיום, מדובר בחיה היחידה שיכולה לשרוד בחלל ללא אמצעי הגנה בכלל.

(מקור)