מדענים מסוכנות החלל האמריקאית, פרסמו לאחרונה הקלטה מיוחדת במינה מגשושית הפרסבירנס (Perseverance), שנחתה לפני פחות משבוע על מאדים. לראשונה מאז שנאס"א החלו לשלוח גשושיות לכוכב הלכת, מהנדסים הצליחו להקליט את הקולות משם בקטע של כמה שניות.

דייב גרול, המהנדס הראשי של ציוד הצילום והסאונד שהותקנו על גבי הפרסבירנס, התייחס להקלטה הנדירה ואמר: "אני מזמין אתכם לעצום עיניים ולדמיין שאתם יושבים על הקרקע במאדים ומקשיבים למה שמתרחש סביבכם".

בהקלטה, שאורכה כ-17 שניות, אפשר לשמוע את רחש הגשושית בהתחלה ואז משב רוח על פני כוכב הלכת האדום. גרול ממשיך: "הזמזום העדין שאתם שומעים ברקע הוא רעשים של הגשושית. למרות זאת, מה ששומעים בהקלטה אחרי כ-10 שניות, זה משב רוח מפני השטח של מאדים שהוקלט על ידי המיקרופון".

ההקלטה פורסמה אחרי שבסוף השבוע האחרון עלו דיווחים כוזבים ברחבי הרשת על הקלטות ממאדים. בחלק מהן, אפשר היה לראות בבירור כי הסרטון נלקח ממשימת הקיוריוסיטי (Curiosity) שיצאה לדרך בחודש נובמבר ב-2011.

בנוסף להקלטה ממאדים, סוכנות החלל האמריקאית העלתה סרטון באחד מחשבונות היוטיוב שלה ובו תמונת 360 מעלות ברזולוציה גבוה של אזור הנחיתה של הגשושית. בתמונה, אפשר לראות את הסביבה באזור מכתש "ג'זרו" (Jezero) שנמצא באזור קו המשווה של כוכב הלכת, ועל פי התאוריות, האזור הכיל בעבר מים.

בנאס"א מסבירים, שמשימת הפרסבירנס על פני מאדים היא מחקר אסטרוביולוגי וחיפוש אחר סימני חיים של מיקרובים מן העבר הרחוק. כמו כן, הגשושית תחקור את הגאולוגיה של כוכב הלכת, תביא משם דגימות מהקרקע ותסלול את הדרך לקראת משלחת אנושית שתצא לדרך בעתיד.