תמונות חדשות שהגיעו מהשמש מבלבלות את המדענים – השמש נמצאת במצב של חוסר פעילות, משהו שלא קרה כבר יותר ממאה שנה. במקום להיות מלאה בפיצויצים, להבות עצומות וענני חלקיקים טעונים, השמש כבויה מתמיד.

השמש (צילום: nasa)
השמש רגועה | צילום: nasa

2013 הייתה אמורה להיות שנת ה"סולאר מקסימוס", שיא הפעילות של השמש, שמגיע בסופו של המחזור בן 11 השנים של פעילות סולארית וכתמי שמש. אך בפועל המדענים רואים רק שבריר קטן מהתופעה הצפויה, והתנאים דווקא דומים לאלו ששררו במאה ה-17, בשנת 1645, שהובילו למיני עידן קרח (Maunder Minimum) או "עידן הקרח הקטן", בו עונות חורף קפואות במיוחד ירדו על אירופה, שהובילו אפילו לכך שנהר התמזה שבלונדון קפא.

חלק מהמדענים אף חוזים 20 אחוז סיכוי לשינויים משמעותיים במזג האוויר, "המדידות מראות שהשיאים הסולארים יורדים", אומר חוקר בשם ריצ'ארד הארסיון ממעבדותיו שבאוספורדשייר, "אני עוסק בפיזיקה של השמש ב-30 השנים האחרונות וטרם נתקלתי בתופעה כזו".

השמש (צילום: nasa)
השמש ביחס לכדור הארץ | צילום: nasa

מחזקת אותו ד"ר לוסי גרי, ממעבדת החלל באוניברסיטת מולארד שבלונדון, שמודה כי גם היא, כמו הרבה מדענים אחרים, הופתעה מחוסר הפעילות של השמש. "יש תחושה חזקה שהשמש מתנהגת באותה צורה שהובילה למאונדר מינימום", היא אומרת, וחוזה שאם הפעילות בשמש תמשיך לצנוח נתקע עם כדור גז ענק ולא פעיל בגלקסיה שלנו.

הפיזיקאי דין פזנל מנאס"א דווקא מרגיע ומשמיע דעת קצת אחרת - הוא טוען שגם בשנת 1989 וגם ב-2001 , השנים בהן היה צפוי שיא של פעילות בשמש, היית רגיעה מסויימת בין שתי נקודות הקיצון של הפעילות. לפי דבריו, יהיה שיא נוסף ב-2015, ומדובר בתקופה של רגיעה. בכל מקרה, כנראה שנצטרך לחכות בסבלנות ולהתעדכן בתמונות חדשות מהשמש - או להתכונן עם הרבה מאוד מעילים ותנורי חימום לקראת התקופה הבאה.

השמש (צילום: nasa)
הפעילות של השמש רגועה באופן מחשיד | צילום: nasa

(מקור)