חדשות נפלאות לחובבי הכוכבים: בשבועות הקרובים עומד להתרחש מאורע נדיר מאוד במערכת השמש שלנו, כאשר צדק ושבתאי יהיו כל כך קרובים אחד לשני, שהם יראו ממש כמו כוכב אחד גדול וזוהר.

ההשקה בין שני כוכבי הלכת צפויה להתחולל בין ה-16 בדצמבר וה-25 בדצמבר, כשהשיא צפוי להתחולל בלילה של ה-21 בדצמבר. זו תהיה הפעם הראשונה שהתופעה השמיימית תתחולל בשמי כדור הארץ ב-800 השנים האחרונות. חשוב להדגיש שמאות מיליוני ק"מ עדיין יפרידו בין שני כוכבי הלכת, אבל המרחק שיפריד מהם מהזווית של כדור הארץ עתיד להיות כחמישית מזה של ירח מלא.

View this post on Instagram

A post shared by spaceclub (@spaceclub)

פרופסור פטריק הרטיגן, אסטרונום מאוניברסיטת רייס ביוסטון, טקסס, התייחס לתופעה הנדירה ואמר: "הפעם האחרונה שהמרחק בין שני הכוכבים היה קצר יותר הייתה רגעים ספורים לפני הזריחה של ה-4 במרץ, 1226".

הפעם הבאה שצדק ושבתאי יהיו קרובים כל כך אחד לשני בשמי כדור הארץ תקרה רק ב-15 במרץ 2080. הרטיגן הוסיף כי השקה בין שני כוכבי הלכת נדירה מאוד בגלל ההבדלים בקצב שבו שניהם מקיפים את השמש. הקפה שלמה של צדק אורכת כמעט 12 שנים, בזמן שהקפה של שבתאי אורכת קרוב ל-30 שנה.

"השקה בין שני כוכבי הלכת בשמי כדור הארץ מתחוללת בערך כל 20 שנה", הוסיף האסטרונום. "למרות זאת, ההשקה הקרובה היא באמת אירוע של פעם בחיים בגלל שצדק ושבתאי יראו קרובים מאוד אחד לשני". בקיצור, מהרו להתארגן על טלסקופים עוד היום וסמנו ביומנים.