אסטרונומים מיפן הופתעו לגלות שהצליחו ככל הנראה לתעד פגיעה של אסטרואיד בכוכב צדק. הממצאים של צוות החוקרים, מאוניברסיטת קיוטו, עלו בסופו של דבר לחשבון הטוויטר של סוכנות OASES שמפעילה מתחם טלסקופים המשקיפים לחלל החיצון.

התקרית ארעה ביום שישי האחרון בחלקו הטרופי הצפוני של כוכב הלכת וענק הגזים. בחשבון הטוויטר ציינו: "הצלחנו לתעד את הבזק האור ברגע שבו גוף זעיר התרסק על פני כוכב הלכת צדק בשעה 22:24 ב-15 באוקטובר".

View this post on Instagram

A post shared by Alessandro Binow | Astronomia✨ (@astronomiainterestelar)

נציין שזו לא פעם ראשונה שמישהו תיעד התרסקות של גרם שמיים או אסטרואיד על פני צדק, הכוכב החמישי במערכת השמש שלנו. ביולי 1994, חוקרים הצליחו להקליט את הרגע שבו כוכב השביט Shoemaker-Levy 9 פגע בכוכב הלכת העצום. למעשה, אסטרואידים פוגעים בצדק כל כך הרבה פעמים, שחוקרים מסוימים טוענים שמיקומו מהותי להגנה של כדור הארץ מפני גרמי שמיים סוררים.

פגיעה נוספת שקרתה רק לאחרונה תועדה בתחילת חודש ספטמבר האחרון, אז חוקר חלל עצמאי מברזיל הקליט הבזק אור באורך של כמה שניות על פני צדק. חוזה לואיס פריירה התייחס לרגע המדהים בשיחה עם כתבי האתר Space.com ואמר שהוא הופתע מאוד.

"הבחנתי בהבזק בזמן אמת, אבל לא ייחסתי אליו כל חשיבות והמשכתי בתצפית שלי", סיפר פריירה. "הסתכלתי בתיעוד רק יומיים אחרי והתוכנה שאני משתמש בה התריע לי על הייתכנות של פגיעה". החוקר מיהר לשלוח את התיעוד לאיגוד האסטרונומי הצרפתי, שם אישרו שאכן מדובר בהתרסקות על פני כוכב צדק.