עכובית הגלגל נחשב לצמח נדיר, מבוקש מאוד ולכן גם בסכנת הכחדה וחל איסור מוחלט בישראל לקטוף אותו. הוא מוגדר כצמח מוגן וקטיפתו מהווה עבירה פלילית. אבל למרות זאת, הוא עדיין מבוקש בשטחי הרשות הפלשתינית וביישוב צפון הארץ, שם מרבים להשתמש בו לסלטים ובישולים. 

מדובר בצמח קוצני שבעליו משתמשים לשדרוג ארוחה. ק"ג של עכובית הגלגל יכול לעלות בין 500 ועד 1,000 שקל ויותר, תלוי עד כמה הוא מצוי בשווקים. הוא משמש את אלו המשיגים אותו בעיקר כתבלין וכצמח מרפא למחלות שונות.

ברחבי הארץ פועלים עשרות כנופיות שמתמחות בקטיפת הצמח המוגן ומגלגלות מידי שנה מיליוני שקלים ממכירתו למסעדות, לאנשים פרטיים ובשווקים.

מ', תושב הצפון בשנות העשרים לחייו, נתפס כשהוא גונב משמורת טבע בצפון כטון של עכובית הגלגל. פקחי רשות שמורות הטבע שהבחינו בו ובאחיו מעמיסים למכוניתם 26 שקים גדולים, פתחו במרדף אחר השניים.  מ' נעצר ונלקח לחקירה.

הוא הודה בגניבת טון של צמח עכובית הגלגל ובכוונתו למכור אותו. הפרקליטות הגישה נגד מ' כתב אישום לבית משפט השלום בקרית גת בגין החזקה וסחר בעכובית הגלגל. במהלך המשפט חתם מ' על הסדר טיעון עם התביעה, אשר הדגישה את חומרת המעשה בטענה כי מדובר בצמח בסכנת הכחדה.

בית המשפט התחשב בעובדה שהנאשם שכל את בנו ובעובדה שהביע צער וחרטה על מעשיו והבטיח שלא לחזור עליהם. השופטת גזרה על מ' קנס של 13 אלף שקל ובנוסף לזה גם שלושה חודשי מאסר על תנאי.