זה קרה ביום שישי בצהריים, באחד החופים בבוסתן הגליל. מדובר בחוף שהוא שמורה ימית הנמצאת תחת פיקוח וטיפולה של רשות טבע והגנים הלאומיים. המועצה האזורית, יחד עם ארגונים ירוקים, ערכה במקום אירוע הסברתי בשם "חוגגים את הים", שמטרתו בין השאר לחנך את הדור הבא, ילדים ובני נוער, כיצד לשמור על חופי הים נקיים ולהגן על בעלי החיים שנמצאים בתוכם וסביבם.

בעיצומו של האירוע, כמה מהנוכחים נדהמו לגלות שני תאילנדים מכניסים לתוך הדליים שבידיהם חלזונות רבים שאספו מחוף הים ושאותם התכוונו לבשל ולאכול. אנשים שהיו במקום הזעיקו למקום פקח של רשות הטבע והגנים הלאומיים כדי שיטפל בעניין.

"ראינו שני תאילנדים עם דליים מלאים בחלזונות שאספו מהים", שחזרו עדי ראייה שהיו במקום, "אספו כמויות גדולות מהחוף ומתוך הים". פקח של הרט"ג שהגיע למקום עצר אותם ולקח מידיהם את דליי החלזונות. מדובר בחלזון חד שן-משובץ שנחשב למוגן והוא גדל לחופי הים התיכון ובמזרח האוקיינוס האטלנטי.

הפקח לקח את פרטיהם של התאילנדים, שטענו להגנתם שלא ידעו שאסור לאסוף חלזונות לצרכי מאכל. לאחר מכן הפקח מסר את דליי החלזונות לקבוצה של ילדים שהיו חלק מהאירוע ובסיוע מדריכות הם החזירו אותם למקומם הטבעי - לים. "המטרה הייתה ללמד ולחנך את הילדים על החשיבות בשמירה על החופים והגנה על בעלי החיים", הסביר אחד המדריכים.

חלזון חד שן משובץ (צילום: יוחנן קישון)
הילדים החזירו את החלזונות למים | צילום: יוחנן קישון

גורם במשטרה סיפר ל-mako כי זו לא הפעם הראשונה שבה פועלים תאילנדים העובדים במושבים בצפון והארץ והשרון, אוספים כמות עצומה של חלזונות מחופי הים לצרכי מאכל.

"עבורם זה להיט בארוחות. הם מגיעים בסופי שבוע לחופים, לרוב בשעות אחר הצהרים שאין הרבה בני אדם. הם מצוידים בשקיות גדולות ודליים ואוספים את החלזונות מהסלעים, מהים ומהחופים", סיפר אותו גורם משטרה "הם מבשלים את החלזונות ואוכלים אותם. עבורם זה מעדן. הם יודעים שהדבר אסור, אבל ממשיכים לגנוב את החלזונות בתקווה שלא ייתפסו".

חלק מהפועלים הוזהרו שלא לחזור על מעשיהם ואלה שכן נתפסו בשנית נעצרו לחקירה, שוחררו והוגשו נגדם כתבי אישום.