ליותר ויותר אנשים בתוך סוכנות החלל האמריקנית נמאס מהעמדה הרשמית של נאס"א לגבי השפעת האדם על ההתחממות הגלובלית. במכתב רשמי ששוגר בסוף מרץ לראשי הסוכנות, דורשים 49 מדענים ואסטרונאוטים לשעבר להפסיק להסתמך בצורה עיוורת על מודלים ולהתבסס יותר על מידע אמפירי. נשמע הגיוני, לא? (מקור)

מציפים את האוויר בעשן (צילום: Stock Exchange)
לא כל הנתונים תומכים בתיאוריה שאנחנו אשמים | צילום: Stock Exchange

המכתב מבקר בחריפות את מכון גודארד, את מנהלו ג'ים הנסון ואת הקלימטולוג גאווין שמידט שתומכים בהתלהבות ובנחישות בתיאוריית ההתחממות הגלובלית התולה את האשמה בפליטת גזי חממה מעשה ידי אדם. בין החתומים על המכתב שבעה אסטרונאוטים ושני מנהלים לשעבר של מרכז ג'ונסון לחקר החלל.

לדבריהם, אין הוכחות שפליטת גזי חממה מכלי רכב, תעשייה ושימושים פרטיים משפיעה בצורה משמעותית על האקלים, ושהתחממות היא למעשה מחזורית ונובעת מגורמים שונים כמו פעילות סולרית ושינויים אחרים במערכת השמש ובכדור הארץ.

החתומים על המכתב אינם הראשונים שיוצאים נגד התיאוריה שהוביל אל גור בזמנו והפכה כמעט לעובדה בכל הנוגע ליחס הממשלות בעולם - ועם כזה ידע מקצועי וניסיון קשה להתווכח. במכתב טוענת החבורה המכובדת כי נאס"א מבססת את האג'נדה שלה על מודלים ממוחשבים שהוכיחו עצמם כלא-אמינים: "אנו מאמינים שהטענה כי פליטת פחמן דו-חמצני על ידי האדם גורמת לשינויים קיצוניים במזג האוויר אינה מבוססת ומבקשים שנאס"א לא תכתוב זאת בפרסומים רשמיים ובאתרי האינטרנט שלה. זה מסכן את המוניטין של נאס"א, של עובדי הסוכנות ואפילו את המוניטין של המדע עצמו".

דובי הקוטב - סמל המאבק (צילום: דיילי מייל)
אולי ההתחממות קשורה בכלל לפעילות סולארית | צילום: דיילי מייל

גם פלוטו ומאדים מתחממים

בנוסף לקולות המתגברים הקוראים לדון בתיאוריות חלופיות הנוגעות להתחממות הגלובלית (אין עוררין שכדור הארץ מתחמם, הסיבה נתונה לוויכוח), חלק מהמדענים סבורים שההוכחה לחפותנו טמונה דווקא בפלוטו ובמאדים. לפי אותם מדענים, שתי הפלנטות (פלוטו כבר לא נחשב לכוכב-לכת אבל נשאיר את הפוליטיקה בצד) מתחממות גם, מה שמעיד שכדור הארץ הוא חלק ממערכת מחזורית גדולה יותר סביב השמש. (מקור)

אין תמונה
מאדים מתחמם כמו כדור הארץ?

לדבריהם זה האקדח המעשן המוכיח שהתחממות כדור הארץ נגרמת בגלל פעילות השמש ולא בגלל פליטת גזי חממה. הבעיה היחידה בתיאוריה הזו היא שאי אפשר באמת להוכיח אמפירית שכוכבי הלכת האלה התחממו וגם אם כן, יש המון סיבות אחרות למה כל אחד מהם מתחמם. כלומר, פעילות סולארית זה הסבר אחד מתוך רבים אחרים ואם בדיוק עסקינן, אז לא כדאי ליפול שוב למלכודת פרדיגמטית כזו.

טענה נוספת השוללת את תיאורית פעילות השמש היא שרק שלושה כוכבי לכת התחממו במערכת השמש שלנו הכוללת תשע פלנטות (כולל פלוטו) ומאות ירחים - חלקם בגודל של כדור הארץ. אבל מתוך הטענה הזו דווקא המדענים המורדים של נאס"א יכולים לשאוב תקווה - עם כל כך הרבה משתנים, ראוי באמת להמשיך ולחקור את הסיבות להתחממות כדור הארץ.