עוברים ושבים בשדרות ח"ן במרכז תל אביב נדהמו לגלות אתמול גורת עטלפים שרויה על הקרקע – ולמרות מצבה העגום, היא חזרה אל חיק אמה בעזרתם של עוברים ושבים וחברי עמותת ע.ט.ל.ף.

אחת הנשים שהיו במקום והשתתפו בניסיונות להציל את הגורה הקטנה הייתה השפית ומגישת הטלוויזיה רותי רוסו, שגם תיעדה את התהליך והעלתה אותו לחשבון הטוויטר שלה. בשיחה עם כתב Mako, היא תיארה את השתלשלות האירועים שהובילו את הגורה חזרה לאמה המודאגת.

"חבר מצא את גורת העטלף הקטנטונת בשדרה בשעות הצהריים", היא סיפרה. "מהרגע שהיא נפלה, אמה הייתה ממש לחוצה והיסטרית". רותי הוסיפה כי היא פנתה אל גורמים מעמותת עזרה וטיפול לעטלפי פירות (או ע.ט.ל.ף) ואלו הזעיקו למקום מתנדבים שניסו להחזיר את הגורה לאמה בצורה הבטוחה ביותר.

בסרטון שעלה לחשבון הטוויטר של רותי וגרף יותר מ-2,000 צפיות, ניתן לראות כיצד אחד הנוכחים הרים את הגורה באוויר בניסיון להגיש אותה לאמה שמתעופפת מסביב. "זה מאוד מסובך בשביל עטלפים לרדת לקרקע", הוסיפה רותי. "ניסינו להרים אותה, אבל זה היה באור יום והשדרה הייתה הומה. אחרי שעתיים, הגורה והאם היו תשושות מדי ונאלצו להפסיק".

הגורה הועברה בסופו של דבר למתנדבת מעמותת ע.ט.ל.ף שהאכילה וחיממה אותה. מאוחר יותר, אותה מתנדבת חזרה איתה לשדרה והפעם, הצליחה להחזיר אותה בחזרה לאמה המודאגת.

השרשור של רותי גרף עשרות תגובות מצד הגולשים, חלקם שיבחו אותה על היוזמה המבורכת ואחרים הביעו דאגה מפני החשיפה ליונק הלילי בצל הדיווחים על התפרצות וירוס הקורונה במזרח הרחוק – אך חשוב להדגיש כי אין ממה לחשוש בנושא. אינטראקציה בין עטלפים ואנשים בארץ היא נדירה מאוד וגם אם קורה מצב שדומה לתקרית בשדרות ח"ן, ניתן ואף רצוי לפנות לאנשי מקצוע.

נתקלתם במקרה דומה באזור המגורים שלכם? אנא צרו קשר עם גורמים מוסמכים (כגון מערך החיבולנס של רשות הטבע והגנים, ביה"ח לחיות בר במרכז הזואולוגי ת"א-ר"ג, שירותי הווטרינריה העירוניים או במקרה הספציפי הזה, עמותת ע.ט.ל.ף) ולא לפעול על דעת עצמכם.