זה קרה ביום שישי האחרון במושבה יבניאל. בני משפחה הגיעו לחגוג שבת חתן, כאשר בשלב מסוים כמה ילדים קטנים החליטו ללכת לדיר מאולתר ולהאכיל את העיזים במקום. "חלקם נתנו להם אוכל, אחרים הניקו אותם בבקבוקים. זה נראה המקום הכי בטוח עבורם. הם אוהבים בעלי חיים", סיפרה טובה, בת הדודה של הילדים.

לפתע, בתוך כל ההמולה, הילדים החלו לצעוק. במקום היה נחש צפע שחיפש טרף קל. "הם צעקו שיש נחש גדול. הם לא זזו, ממש קפאו במקום. הם היו די מפוחדים", שחזרה טובה, "הם היו סנטימטרים מהנחש. זה היה נחש צפע גדול מאוד".

למרות שהילדים מיד נזהרו בצעדיהם, הנחש הספיק להכיש ברגל ילדה בת שלוש, אחיינית של טובה, ששיחקה באותה העת עם העיזים. "הייתה לה נפיחות גדולה ברגל. היא לא בכתה אבל ראינו שהיא סובלת מאוד".

הוכשה על ידי נחש (צילום: טובה ראסל)
סימני ההכשה | צילום: טובה ראסל

הוכשה על ידי נחש (צילום: טובה ראסל)
נחש הצפע שנתפס במקום | צילום: טובה ראסל

הוריהם של הילדים הגיעו למקום במהירות ובאמצעות קרש וברזלים חבטו בנחש והרגו אותו כדי למנוע ממנו לפגוע בשאר הילדים או בעיזים. "בהתחלה הילדה לא בכתה אבל אחרי זמן קצר הרגל התנפחה לה מאוד והייתה לה מוגלה", ציינה טובה, "בהתחלה חשבנו שאולי זה יתוש או דבורה אבל לאחר מכן הבנו שזה הכשה מנחש, אז החלטנו לקחת אותה לבית חולים. היה לה מזל גדול שהיא נשארה בחיים. ממש נס גדול", אמרה טובה.

אחרי יומיים של טיפול צמוד בבית החולים, הילדה שוחררה לביתה בליווי הוריה, שהיו עמה כל העת.

הוכשה על ידי נחש (צילום: טובה ראסל)
"מזל גדול שנשארה בחיים" | צילום: טובה ראסל

לדבריו של גיא פרננדס, לוכד ומומחה לנחשים, נראה לפי תמונות הפציעה כי מעט מהארס נכנס לגופה של הילדה, מה שגרם לתגובה של המוגלה והנפיחות. הוא מדגיש כי במקרה של הכשת נחש, יש להגיע מיד לטיפול רפואי מאחר ולא ניתן לדעת את חומרת הפגיעה, התלויה במסת גוף האדם לעומת כמות הארס שהוחדר.

30 אחוז מההכשות של נחשים הן יבשות וגורמות לנפיחות ופגיעה בעור", אומר פרננדס, "לעיתים הנחש לא מפעיל את מנגנון הארס כי הוא לא רוצה לבזבז אותו על דבר שהוא לא טרף ממשי. לילדה היה מזל גדול שהיא נשארה בחיים. אם הנחש היה מכיש אותה היא הייתה צריכה להגיע לבית החולים בהקדם. במקרה זה אנו מדברים על ילדה קטנה שהמשקל שלה הוא קטן אז הסכנה ממשית, אם זה היה אדם מבוגר זה היה שונה לגמרי".