זה התחיל כבר בשבוע שעבר, כאשר מתרחצים רבים בתל אביב דיווחו ברשתות החברתיות על חרק לא מזוהה שעוקץ אותם בעת שהשתזפו בחופי בוגרשוב, צ'רלס קלור, מציצים וירושלים. 

"מי היה לאחרונה בחוף בוגרשוב וניסה להשתזף?! כבר יומיים שאני הולך ונתקל באלפי מקקים/זבובים/ ברחשים שנדבקים לעור ועוקצים. ניסיתי גם בחוף ירושלים וגם שם הם היו. ממש ראיתי את כל המשתזפים נאכלים מהההה זהההה? הצילו", כתב יוגב בלום בדף הפייסבוק של השכנים של בוגרשוב ובו שיתף את החברים באימה שעברה עליו בעת שהשתזף בחופי תל אביב.

תושבת המרכז בשם קטי סיפרה ל-mako כי גם היא סבלה מעקיצות בכל חלקי גופה לאחר שהות בחוף גורדון ובוגרשוב. "זה מטורף. הם אכלו לי את כל הגוף", שחזרה קטי, "השאירו לי סימנים אדומים. החלטתי לוותר על השיזוף עד שהחרקים הללו יחפשו מקומות אחרים לתקוף בהם. זו חוויה ממש לא נעימה".

"העקיצות שלהם זה כמו דקירות, מודה שגם אני חטפתי", כתבה אחת הגולשות בתגובה. "הם אכלו אותי חי", כתב גולש אחר.

חרקים בחופי הארץ (צילום: פייסבוק\Hen Sharon)
גם אתם ראיתם את זה? | צילום: פייסבוק\Hen Sharon
חרקים בחופי הארץ (צילום: פייסבוק\השכנים של בוגרשוב)
גולשים רבים ניסו להבין במה מדובר | צילום: פייסבוק\השכנים של בוגרשוב

גם בחופי מכמורת, בית ינאי וכמה חופים באשדוד, דיווחו מתרחצים על מתקפת חרקים שמיררו להם את החיים והפכו את חווית הרחצה לסיוט מתמשך. "הם לא רק בתל אביב! אתמול הם אכלו אותי במכמורת", כתבה הגולשת אלה, ועידן הוסיף: "מקווה מאוד שזה זמני. הם הרגו אותי". גם ענת מאשדוד סיפרה ל-mako את החוויות שעברו עליה בשבוע האחרון בחוף קשתות: "הם מצצו לי את הדם. אי אפשר היה לשבת בחוף. אנשים ברחו מהחוף והלכו הביתה".

גולשים הציעו מגוון תשובות באשר למקור הבעיה שנוצרה וזיהוי של החרק העוקץ, החל מזבוב החול המסוגל להעביר מחלות מסוכנות כמו "שושנת יריחו" ועד שלל מקקים ופשפשים. חלקם אף טענו שהתופעה קורית בעקבות יונים שעושים את צרכיהם בחולות החופים ומושכים בשל כך חרקים רבים - אז במה באמת מדובר?

חרקים בחופי הארץ (צילום: פייסבוק\השכנים של בוגרשוב)
אז מהו החרק הזה? | צילום: פייסבוק\השכנים של בוגרשוב

מבדיקה שעשינו עם האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, עולה הסברה כי החרק הטורדני הוא פשחור, חרק ממשפחת הפנדוריים, השייכת לסדרת הפשפשאים. הפשחור ניזון דווקא מחרקים קטנים אחרים, אך לעתים ובמקריות הוא אכן מטריד גם בני אדם. בניגוד לדיווחים, צריך לציין שהפשחור אינו עוקץ אלא נושך, והדבר עלול להוביל לאדמומיות, גרד קל וחוסר נוחות - אך אין מדובר בסכנה גדולה מזו. לרוב הפשחור נחשב כאינו מזיק כלל.

בינתיים, אגב, גולשים אחרים ניסו להרגיע את המתרחצים בארץ ואמרו כי גם בחופי סיני נתקלו לאחרונה באותה תופעה של חרקים נושכים. בכל מקרה, שמענו שגם ככה מסוכן להיחשף יותר מדי זמן בשמש.