זה נשמע כמו קטע מסרט טבע סוריאליסטי, אך זה אמיתי במאת האחוזים. עמוק ביערות הגשם של האמזונס המערבי, חיים פרפרים ששותים דמעות צבים. המחזה יוצא דופן - נחילים של פרפרים נוהרים אל עיניהם של צבי נהר מנוקדים, מנסים להשיג לגימה. הצבים המסכנים מנסים להתכופף או לחבוט בהם, אבל הפרפרים מבצעים את משימתם כראוי.

פרפרים ודמעות צבים (צילום: ג'ף קרמר)
ואני תפקידי - לשתות לך את הדמעות | צילום: ג'ף קרמר

לדברי פיל טורס, מדען במרכז המחקר טמבופטה בפרו, הפרפרים נמשכים לדמעות הצב כי הטיפות שלהן מכילות נתרן, מינרל נדיר באזור האמזונס המערבי. בעוד הצבים מקבלים נתרן באמצעות הדיאטה הבשרית שלהם, הפרפרים, אוכלי העשב, צריכים מקור מינרלים נוסף.

טורס הסביר כי יערות הגשם של האמזונס המערבי נמצא במרחק של כ-1,600 קילומטרים מהאוקיינוס ​​האטלנטי - מקור עיקרי של מלח. רוב המינרלים הנישאים ברוח יוסרו מהאוויר על ידי הגשם, עוד לפני שיש להם סיכוי להגיע לאמזון המערבי. אז הפרפרים צריכים לפנות למקור הטוב ביותר העומד לרשותם, ושכוללים דמעות צב, שתן בעלי חיים, גדות נהר בוציות, שלוליות, ובגדים מיוזעים.

פרפרים ודמעות צבים (צילום: ג'ף קרמר)
סליחה, אפשר קצת נתרן מהעיניים שלך? | צילום: ג'ף קרמר

לא ברור אם הצבים נפגעים משתיית הדמעות מעיניהם או לא. אבל כנראה שזה לא משפיע עליהם באופן משמעותי. במקרה הגרוע, הראייה שלהם נחסמת לזמן מה, מה שהופך אותם לרגעים לפגיעים יותר לטורפים. ג'ף גאליס, סטודנט לתואר שני לאנטומולוגיה במוזיאון להיסטוריה של טבע בפלורידה, שחקר את התופעה, הסכים כי שתיית הדמעות כנראה אינה פוגעת בצבים באופן ישיר. "יש לצבים מספיק דמעות כדי להאכיל את הפרפרים פשוט כי הפרפרים לוקחים כל כך מעט", הוא הסביר. אם אתם רוצים לקרוא על עוד מנהגים מוזרים של בעלי החיים בטבע, זה המקום.

פרפרים ודמעות צבים (צילום: ג'ף קרמר)
מחזה מדהים לצפייה | צילום: ג'ף קרמר

(מקור)