תמונה מצמררת שצולמה דקות בודדות לפני התפרצות הר הגעש בווייט איילנד מתעדת את עשרות התיירים שפקדו את האי בזמן האסון. אז, בשעה 14:11, בקרת הביטחון איבדו את הקשר עם המצלמה בעקבות הרעש הגדול שגרם להלם בניו זילנד.

רשויות האכיפה מדווחות כי יותר מ-20 אנשים עדיין נמצאים על האי ומוגדרים כנעדרים. 18 אנשים הצליחו להתפנות ממוקד ההתפרצות לפני שהוטל סגר על המקום, חלקם התמודדו עם כוויות קשות. תיירים שפונו מן האסון לביה"ח הושוו לקורבנות העיר פומפאיי, בגלל האפר הוולקני שכיסה את גופם.

ד"ר קן גלדהיל, מומחה לגיאולוגיה, טען כי ההתפרצות מוגדרת מינורית בהשוואה להתפרצויות הר געש אחרות בהיסטוריה. אף על פי כן, הוא הדגיש כי היא עדיין עשויה להיות קטלנית עבור אלו שנמצאו באזור.

ג'ון טימס, סגן מפכ"ל המשטרה, התייחס לאסון בהודעה לתקשורת ואמר: "ישנם עדיין מספר אנשים על האי שאנחנו לא יודעים מה עלה בגורלם". הוא הוסיף כי לפחות 5 אנשים נהרגו באסון וככל הנראה, יהיו קורבנות נוספים.

בכיר בכוחות המשטרה התייחס לסיכויי ההישרדות של הנעדרים ואמר כי "לא נצפו סימני חיים" על האי. מעבר לזה, הם לא מצפים למצוא שורדים נוספים – מה שעשוי להעלות את מניין ההרוגים ל-32.

כוחות הצלה טרם הוזעקו למוקד ההתפרצות עקב חשש מהתפרצויות נוספות ומפולות בוץ. למרות זאת, מסוקי סיור של המשטרה ממשיכים לסייר באזור בתקווה למצוא שורדים נוספים.