אבן ספיר כוכב בצבע כחול הגדולה בהיסטוריה, במשקל של 1,404.49 קראט (כ-280 גרם), התגלתה במכרות בסרי לנקה. המכון לחקר אבני חן בבירה קולומבו העריך כי שווי אבן החן שהתגלתה הוא 100 מיליון דולר לפחות, וכי היא עשויה להימכר בסופו של דבר תמורת עד 175 מיליון דולר במכירה פומבית.

אבן ספיר
אם יש לך קצת כסף בצד | צילום: BBC

הבעלים של האבן, אשר העניק לה את השם "כוכב אדם" (The Star of Adam), סירב לחשוף כמה שילם עבורה. "ברגע שראיתי את האבן, החלטתי לקנות אותה", אמר הבעלים, אשר ביקש לשמור על עילום שם, בראיון ל-BBC. "כאשר הביאו לי את האבן הערכתי כי יתכן שמדובר בספיר כוכב כחול הגדול בעולם, אז החלטתי להסתכן ולקנות אותה". לדבריו, האבן גדולה מדי "מכדי שתשובץ בתכשיט כלשהו" ועל כן "נועדה להיות מוצגת במוזיאונים", אמר בראיון לעיתון "ציילון טודיי". בעל אבן החן העניק לה את השם "כוכב אדם".

מזל טוב
אפשר כעגיל, שרשר, או טבעת שישברו לכם את העצמות | צילום: jupiter images

אבני ספיר כוכב שואבות את שמן מתצורה של שש קרניים במרכז האבן, היוצרת צורת כוכב, ואשר נראית על פני האבן לאחר הליטוש. האבן התגלתה במכרה בעיר רטנפורה בדרום סרי לנקה, הידועה בכינויה "עיר אבני החן". היקף היצוא של אבני חן מסרי לנקה זינק ב-135% מתחילת העשור, והסתכם ב-165 מיליון דולר בשנת 2014.

הכתבה פורסמה במקור ב-TheMarker

18 מיליארד שקל לפח: זהו שווי המזון שהישראלים מבזבזים בשנה

"טוויטר מתכוונת להגדיל את מספר התווים בציוץ מ-140 ל-10,000"