עכברי הניסוי השמינו (צילום: טלגרף)
יהיו בגודל של פרות | צילום: טלגרף
צבי הנינג'ה בהלם, מאסטר ספלינטר מתכונן נפשית: בקרוב עלולים להצטרף אליו חברים-עכברים בגודל שלו. מדענים טוענים שעכברים ענקיים, בגודל של פרות ואפילו גדולים יותר, ימלאו את המרחבים האקולוגיים הריקים של כדור הארץ בעתיד.

 

התרחיש המפחיד הזה יכול להפוך בקלות למציאות: "חיות יתפתחו עם הזמן לכדי מה שיאפשר להם לשרוד ולייצר צאצאים", מסביר הגיאולוג ד"ר ז'אן זלסיוויץ. בתקופת הקרטיקון לדוגמה, בין הדינוזאורים חיו גם יונקים, אבל הם היו קטנים מאוד כי הדינוזאורים תפסו מרחבים אקולוגיים גדולים יותר. רק לאחר שהחלו להכחד, היונקים הקטנטנים התפתחו לגרסאות שונות וגדולות יותר. "בהינתן מספיק זמן, עכברים יגדלו לפחות לגודל הקפיברה, המכרסם הגדול ביותר בעולם שחי היום, שיכול להגיע ל-80 קילו". אם אתם עדיין לא מאמינים, נגלה לכם שכבר היו בעולמנו מכרסמים ענקיים, הנקראים ג'וספורטיגסי. הם חיו על כדור הארץ לפני כ - 3 מליון שנה, ושקלו מעל טון (שזה בערך בגודל של שור).

 

עכברים ענקיים (צילום: ג'ו מקדונלד)
קפיברה - המכרסם החי הגדול בעולם | צילום: ג'ו מקדונלד

אם קיוויתם שהעכברים והחולדות למיניהם יכחדו לחלוטין יום אחד, אחרי כל ההדברה שהפעלנו נגדם, אז טעות בידכם. "עכברים הם אחת הדוגמאות הטובות ביותר לזן שעזרנו לו להתפשט ברחבי העולם, והצליח להסתגל לסוגי סביבה ומחייה שונים בהם נמצא", אומר ד"ר זלסיוויץ, "כך שכשמרחבים אקולוגיים יתרוקנו, המכרסמים נמצאים בנקודה טובה למלא את החלקים הריקים בעתיד". ענקיות היא תגובה אבולוציונית ידועה המתרחשת כאשר יצור קטן פוסע לתוך גומחה אקולוגית שהותירו מינים גדולים יותר, ובעקבותיהם של העכברים צפויים ללכת גם חתולים, ואפילו עזים.

אנחנו השתכנענו, לכן ברחנו למרחב אקולוגי ריק בו נוכל להתפתח לבני אדם ענקיים בעצמנו, בתקווה שהעכברים יישארו קטנים כמו שהם אמורים להיות.

עכברים ענקיים (צילום: prehistoric.ucoz.ru)
ג'וספורטיגסי. שקלו טון | צילום: prehistoric.ucoz.ru

(מקור)