בעקבות סופת "כרמל" שגרמה להצפות, ניתוקים מחשמל, קריסת עצים ורוחות חזקות במיוחד, רבים נערכים בחשש למערכת החורפית הבאה שתגיע לישראל בסוף השבוע הקרוב. אז מה באמת צפוי ועד כמה זה יהיה?

בשירות המטאורולוגי מבקשים להרגיע ואומרים קודם כל שלא מדובר בסופה. "בניגוד לפרסומים כאלה ואחרים, מדובר במערכת חורפית רגילה. סופה היא מערכת מזג אוויר שעשויה לגרום לסכנות באזורים נרחבים ולפרק זמן יחסית ארוך. לדוגמא, כרמל נמשכה ארבעה ימים וביום הראשון היו רוחות מאוד חזקות ולאחר מכן כמות משקעים מאוד גדולה. במערכת של סוף השבוע, מדובר על מערכת קצרה ובעיקר על גשמים", נמסר מטעמם.

עוד אומרים בשירות המטאורולוגי כי מזג האוויר החורפי יכלול גשמים בעיקר בדרום ובמרכז. "הגשם יהיה די מפוזר. הסכנה לשטפונות היא בכל הארץ ובייחוד בנגב, בערבה ובמדבר יהודה".

אם וכאשר תגיע עוד סופה לישראל בקרוב, זו תהיה הסופה "דיומדס" - שם שנקבע מראש עם אותן מדינות שאנו חולקים איתן מערכות מזג אוויר ואקלים דומים, יוון וקפריסין. בשירות המטאורולוגי מסבירים כי "שמות הסופות נקבעים לפי האלפבית הלועזי, כאשר כל אות ניתנת לבחירה לאחת מהמדינות. האות הקודמת הייתה c ואנחנו בחרנו בשם 'כרמל', האות הבאה זכתה לשם יווני, האות שלאחריה לשם קפריסאי וכך הלאה".

ולמקרה שאתם סקרנים, הסופה הבאה ברשימה שבשם עברי היא הסופה "עירית". אבל כדי להגיע לשם הזה, צריכות לעבור עוד 5 סופות לפניה, סופות שכלל לא בטוח שהייתם רוצים לעבור.