תעלומה מסתורית חדשה מסעירה את ארגוני זכויות בעלי החיים במקסיקו: במהלך השבועות האחרונים נשטפו לחופים הדרום-מערביים של מקסיקו, בסמוך לגואטמלה, לא פחות מ-113 צבי ים שנחשבים בסכנת הכחדה. הצבים נמצאו לאורך רצועות החוף בטווח של 30 קילומטרים זה מזה, ואף אחד לא יודע למה.

הכל התחיל ב-24 ביולי, אז נמצאו גופותיהם של 26 צבים בחוף תיירותי בעיירה הקטנה פוארטו אריסטה במדינת צ'יאפאס שבמקסיקו. במהלך הימים הבאים נמצאו עוד עשרות צבים מתים אחרים, ועד ה-13 באוגוסט המניין כבר עלה ל-102 צבים ים זיתניים, 6 צבי ים קרניים ו-5 צבי ים ירוקים. כל שלושת הזנים הללו נחשבים במקסיקו כזנים בסכנת הכחדה קריטית.

הצבים שמתו הם כולם בוגרים, גברים ונשים, והם נמצאו בשלבים שונים של ריקבון. ארגון זכויות בעלי החיים במקסיקו, ה- PROFEPA, החל לבצע נתיחות ולאסוף דגימות של רקמות כדי לברר מה סיבת המוות המדויקת. מומחים כבר משערים כי לפחות חלק מהצבים מתו בעקבות היתקלות עם ציוד דיג שפגע בהם, כמו למשל רשתות דיג וקרסים.

צב ים
רוצים לראות אותו חי | אילוסטרציה: kateafter | Shutterstock.com

למרות שרצועת החוף של פוארטו אריסטה נחשבת כמקלט ימי מוגן, צבי הים ששוחים באזור נתקלים לא פעם במלכודות חוקיות שלא נועדו להם, ופשוט טובעים למוות. בתחילת החודש נפגשו הרשויות במקסיקו עם דייגים מקומיים באזור והפצירו בהם לפרוש את ציוד הדיג שלהם בצורה אחראית יותר כדי למנוע הכחדה נוספת של צבים.

כמו כן אספו ארגוני בעלי החיים דגימות ממי האוקיינוס באזור, מחשש שמה ימצאו בהן רעלים קטלניים שמשתחררים בעקבות צמיחה של אצות ים. במפרץ הגולף של חופי פלורידה, למשל, פריחה רעילה של אצות גרמה למותם של מאות דגים, יונקים ימיים וגם צבי ים.