תייר בריטי שיצא לחופשת דיג בתאילנד תפס שפנון נדיר מאוד ששוקל יותר ממנוע של מכונית. דין מקיואן, בן 36 מסקוטלנד, הגיע עם חבר לאתר הדיג "פאלם טרי לאגון", שם הוא נאבק במשך יותר משעה בשמפנון המקונג – אחד מדגי המים המתוקים הגדולים בתבל.

בשיחה עם סוכנות הידיעות BNPS, מקיואן סיפר שהבין שמדובר בדג מאסיבי מהרגע שהוא תפס את הפיתיון. "זאת הפעם הראשונה שהרגשתי את העוצמה של הדג הענקי הזה", סיפר. "עכשיו אני מבין למה אומרים שהוא דג המים המתוקים הקשה ביותר ללכידה".

מקיואן טען שתפס בעבר כבר כמה שפמנונים, אולם אף אחד מהם לא נאבק בו כמו שמפנון המקונג. "לא היה שום דבר שיכולתי לעשות חוץ מאשר לגלגל אותו אליי לאט-לאט כל פעם", סיפר. "בכל פעם שהוא שינה כיוון, גלגלתי אותו עוד קצת. זאת הייתה ממש מלחמת התשה בינינו".

הדייג הבריטי בסופו של דבר הצליח להצטלם עם הדג העצום – שנמדד באורך של יותר מ-2 מטרים ובמשקל שהוערך ביותר מ-190 ק"ג. לאחר מכן, הם שחררו אותו בחזרה באגם. טים ווב, הבעלים של אתר הדיג, טען שזה כנראה שמפנון המקונג הגדול ביום באגם ואולי אפילו בכל תאילנד.

View this post on Instagram

A post shared by Mekong Giant Catfish (@mekongcatfish)

שמפנון המקונג הוא מין שנפוץ בנהר מקונג, שנובע בסין וזורם במדינות מיאנמר, לאוס, תאילנד וקמבודיה, עד שהוא נשפך לים סין הדרומי. המין נמצא בסכנת הכחדה קיצונית, בעיקר בגלל דיג יתר בעשורים האחרונים וצמצום אזורי המחייה שלו.

הדג יכול להגיע לאורך של 3 מטרים ולמשקל של 200 ק"ג – אולם היו כבר מקרים בעבר בהם פרטים בודדים הגיעו למשקל של כ-350 ק"ג. שמפנון המקונג השמן ביותר שאי-פעם נתפס ונשקל באופן רשמי הגיע למשקל של 293 ק"ג. הוא נחשב בזמנו לדג המים המתוקים המאסיבי בהיסטוריה – עד שהשיא נשבר בקיץ האחרון כאשר דייגים בקמבודיה לכדו בנהר מקונג טריגון נהרות ענק במשקל של 300 ק"ג.