עובדי הספארי ברמת גן, יצאו היום בשיירה מהמקום ונסעו למשכן הכנסת, במטרה להפגין בדרישה לפתוח למבקרים באופן מיידי את הספארי וגני החיות.

לפי הודעה רשמית מטעם הספארי, המקום היה סגור מאז הקורונה כ-110 ימים בזמני הסגר שהוטלו, ובזמן זה הפסידו כ-12 מיליון שקלים. מאז תחילת הסגר השני, הספארי נשאר סגור כבר מעל 70 יום, כאשר בזמן זה עובדי הספארי עדיין מגיעים מדי יום להעניק טיפול יומי לבעלי החיים.

"אין סיבה לא לפתוח את הספארי והוא נחוץ לכולנו דווקא בימים אלה ויותר מזה - בעלי החיים זקוקים לנו. הגן שלנו אף פעם לא יכול להיות סגור", אמר מנכ"ל הספארי, אורן בן יוסף. "כל יום ללא מבקרים מגדיל את הגרעון ומקשה עלינו להעניק טיפול הולם לבעלי החיים. אני לא רוצה לדמיין מצב שבו לא יהיה לבעלי החיים מה לאכול, אבל אנחנו מתקדמים לשם בצעדי ענק ואני בכלל לא מדבר על תכניות הפיתוח למען בעלי החיים שתכנונם עצר מלכת".

יו"ר הספארי, עו"ד רועי ברזילי, אומר כי  אין שום סיבה שהספארי יישאר סגור, היות ומדובר בשטח של כ-1,000 דונם, המאפשר כניסה למבקרים תוך שמירה על הנחיות התו הסגול וקפסולות משפחתיות. "הספארי נפגע באופן קיצוני וחמור יותר ממקומות תרבות ותיירות אחרים שנסגרו", אמר ברזילי, "הספארי לא יכול להיסגר ואת בעלי החיים לא ניתן להוציא לחל״ת. אין ספק שההוצאות שרק הולכות ונערמות מייצרות מצב חירום וללא סיבה מוצדקת". 

עובדי הספארי בדרך להפגנה (צילום: אילן ספירא)
עובדי הספארי בדרך להפגנה | צילום: אילן ספירא

תקציב הספארי לשנה עומד על 47 מיליון ש״ח, כאשר מרבית תקציבו , 98% הוא הכנסות ממבקרים. על פי ההערכות של צוות הספארי, הצפי היה כי בשל הקורונה המקום יספוג פיחות וכמות המבקרים בהיקף של כ-200 אלף מבקרים, שהם כרבע מכמות המבקרים השנתית, וכפועל יוצא מכך מדובר בכ-12 מיליון ש״ח הפסד. בספארי אומרים כי כי "לאחר צמצום הוצאות עד כמה שניתן, אנו מערכים שאם הספארי לא יפתח בהקדם ניהיה בהפסדים כבר מהיום של עשרה מיליון ש״ח".

עוד מוסיפים כי הבעיה העיקרית בפתיחת הספארי היא עניין טכני בלבד, שכן התקנות החדשות הנוגעות להפעלת מקום ציבורי או עסקי לא החריגו את הספארי ואת גני החיות, בדומה לגנים לאומיים או אתרי טבע ומורשת. "בשונה מפארקים או גנים או אפילו שמורות טבע מסוימות , הספארי מסוגל לשלוט בקצב המבקרים, במספר המבקרים ואפילו בשעות הביקור. בנוסף בתוך הספארי פועלים פקחים עירונים שאוכפים את נושא השמירה של התקנות", אומרים בספארי.

עובדי הספארי בדרך להפגנה (צילום: אילן ספירא)
"החיות לא יוצאות לחל"ת" | צילום: אילן ספירא

עובדי הספארי בדרך להפגנה (צילום: אילן ספירא)
סגורים כ-110 ימים | צילום: אילן ספירא

מי שכבר רכש כרטיסים לספארי או שבידיו מנוי, יוכל להגיע לספארי ברגע שייפתח מחדש למבקרים. אלו מכם שתוקף מנוים פג בתקופה זו של הסגירה יקבל הארכה לתוקף המנוי.