זה קרה לפני כמה ימים ביישוב צוריאל, מושב הסמוך למעלות. תמיר כהן פתח את חלון ביתו והבחין בתווך שבין המסילה לחלון האלומיניום של הבית במראה מוזר של יצור שמעולם לא נתקל בו: חרק בצבע חום הסוחב מאחוריו מאות ביצים זעירות, דבר המזכיר שובל ארוך מרהיב ביופיו של שמלת כלה.

"זו תמונה נדירה מאוד של חרק שאני לא מכיר. לא ידעתי במה מדובר אז פרסמתי פוסט כדי לקבל חוות דעת של מומחים", הסביר כהן. הפוסט זכה למאות לייקים, עשרות שיתופים ותגובות וסחף את הגולשים ברשת לספקולציות באיזה חרק מדובר. בדבר אחד הסכימו הגולשים והמומחים לחרקים שמדובר בתמונות נדירות ביופיין.

בסופו של דבר התברר שמדובר בטרפרגל, חרק שבמראהו דומה במעט לגמל שלמה קטן עם כנפיים ועל גופו עיטורים מיוחדים.

אריאל (לייבעלע) פרידמן, מומחה לחרקים ממוזיאון הטבע, אישר שמדובר בטרפרגל. "על פי התמונה מדובר בנקבת טרפרגל בעת הטלת הביצים", הסביר פרידמן, "זה חרק מסדרת הארינמלאים. לי לא יצא להיתקל במראה כזה, אבל התמונה מעניינת מאוד. נתקלתי בעבר בחרק ממשפחה קרובה של טרפרגל אבל לא בדבר כזה".

הטלת ביצים על ידי טרפרגל (צילום: תמיר כהן)
הטלת ביצים על ידי טרפרגל | צילום: תמיר כהן

משפחת הארינמלאיים היא משפחה המונה 1,350 מינים והם בעלי רגלי טרף. נקבת הטרפרגל מטילה, בקיץ בעיקר, בין מאות לאלפי ביצים. ההטלה מתרחשת בעיקר על גבעולים, עלים או גזעי עץ, ונדיר שהיא מטילה ליד חלון. ייתכן מאוד ועשתה זאת תחת לחץ של זמן לאחר שלא מצאה גבעולים בסביבה או עצים.

ככול הידוע בישראל יש תשעה סוגי משפחות של ארינמלאיים, בהם הטרפרגל. בארץ יש שלושה סוגים של טרפרגל, שרובם ממוקמים בבקעת הירדן, יריחו, ים המלח והערבה, ובדרך כלל הוא לא נמצא ביישובים.

גודלו של הטרפרגל נע בין 5 ועד 47 מילימטר והוא נחשב לצייד מקצועי ביותר, אשר זולל בעיקר זחלי עש, זבובים וחיפושיות.