כלי התקשורת ברחבי דרום אמריקה סוערים לאחר שנחשף סרטון נדיר של "האדם הבודד ביותר בעולם". הקליפ הקצר מתעד את השורד האחרון של בני שבט ברזילאי מסתורי, אשר התגוררו ביערות הגשם והושמדו כמעט לחלוטין בשנות ה-90.

התיעוד נחשף על ידי הסוכנות הלאומית לפיקוח על השבטים בברזיל (FUNAI) ובו ניתן לראות חוטב עצים בג'ונגלים המקומיים. על פי הדיווחים של ה-BBC, הרשויות בברזיל עוקבות אחר פועלו של האדם הזה עוד משנת 1996. להערכתם, הוא בשנות ה-50 לחייו ומתגורר ביערות הגשם של האמזונס באזור מערב ברזיל.

האדם הזה הוא השורד האחרון של שבט מסתורי אשר הושמד על ידי חוואים בשנת 1995. מסתמן כי הסיבה לכך הייתה סכסוך בין בני השבט ובין החוואים המקומיים על הקרקעות של בני השבט, אשר מוערכים בלמעלה מ-16 אלף דונם.

הרשויות של ברזיל מסווגות אותו בתור "מנותק" (Uncontacted), משמע שאף גורם מהעולם החיצון לא יצר איתו קשר מאז התקרית ב-1995. למעשה, מומחים מעריכים כי הוא אפילו לא דובר את השפה המקומית.

כלי התקשורת כינו אותו בעבר "אינדיאני הבורות", בגלל הנטייה שלו להשאיר אחריו גומחות באדמה. חוקרים סבורים כי הוא נוהג לחפור בורות בשביל לטמון מלכודות לחיות בר ולהכין לעצמו מחסה בג'ונגל. אלטייר אלגייר, מתאם פעולות הפיקוח של FUNAI, מספר שעושה רושם כי מצבו הבריאותי טוב. "הוא נראה מצוין, הוא צד חיות ואפילו מתחזק כמה חלקות של פפאיה ותירס", טען אלגייר.

A post shared by Radio-Canada Information (@radiocanadainfo) on

הסרטון נותן הצצה אל חייו של האדם המסתורי הזה, כמו גם מהווה תזכורת לכך ששבטים אינדיאנים עדיין מתגוררים ביערות הגשם. למרות זאת, מסתמן שיש סיבה נוספת לפרסום הסרטון על ידי הרשויות. פעילים למען זכויות השבטים בברזיל טוענים כי הקליפ הזה נחשף לצורך חידוש התקציב של FUNAI.

"אנשי הסוכנות חייבים לספק הוכחות חותכות לממשלה כי האדם הזה בחיים", מספרת פיונה ווטסון, פעילה בארגון Survival International. "בית הנבחרים של ברזיל מושחת ונשלט ברובו על ידי לוביסטים של תעשיית העץ. התקציב של FUNAI קוצץ כבר בעבר וזכויותיהם של השבטיים נמצאים בסכנה מתמדת. כלומר, חשיפת הסרטון נעשתה גם מסיבות פוליטיות".