עובדי גן החיות במוסקבה הכריזו על מותו של אחד מבעלי החיים המפורסמים ביותר במדינה – סאטורן האליגטור. מדובר באליגטור אמריקני שנולד במדינת מיסיסיפי באמצע שנות ה-30 וזכה לתהילה עולמית בעקבות אגדה אורבנית שהוא היה חיית המחמד האהובה על אדולף היטלר.

סאטורן (או בעברית "שבתאי") היה אחת האטרקציות הגדולות ביותר בגן החיות בברלין בתקופת הרייך ה-3. בתום מלחמת העולם ה-2, הוא נמצא על ידי חבורת חיילים בריטים והועבר לאנשי הצבא האדום. בשנת 1946, הוא הועבר לגן החיות במוסקבה.

View this post on Instagram

A post shared by Московский зоопарк (@moscow_zoo_official) on

רבים תהו לאורך השנים כיצד האליגטור שרד את המלחמה ובייחוד את ההפגזות המאסיביות על ברלין בשנת 1943. סברה אחת גורסת שהזוחל האימתני שרד אחרי שהתחבא בתעלות הביוב של הבירה הגרמנית, בעוד שאחרת גורסת שהוא חי באותן שנים באוסף פרטי של קצין נאצי בכיר.

דימיטרי וסילייב, וטרינר בגן החיות במוסקבה, טען לאורך השנים כי אין לו ספק שהפיהרר העריץ את הטורף האימתני. סאטורן שרד עד יום השנה ה-75 לניצחון הצבא האדום על הנאצים שנערך מוקדם יותר החודש.

סאטורן האליגטור
סאטורן האליגטור לאחר הגעתו לגן החיות במוסקבה | צילום: none, Facebook

View this post on Instagram

A post shared by Historians Union (@ww2battlefieldpoetry) on

במודעת אבל שפורסמה בחשבון האינסטגרם הרשמי של גן החיות במוסקבה נכתב: "סאטורן סימל עבורנו תקופה אחרת ואנחנו לא אומרים את זה סתם. הוא הגיע אלינו אחרי הניצחון הגדול ומצא את מותו 75 שנים אחרי. אנחנו שמחים שהייתה לכולנו ההזדמנות להסתכל לו בעיניים. רבים מאיתנו הוא הכיר עוד כשהיינו ילדים ואנחנו מקווים שלא אכזבנו אותו".