עדויות מטרידות בדרום הארץ, שם נמצאה היום גווייה של לוויתן באורך של כ-10 מטרים שנשטף אל חוף ניצנים וזעזע את האנשים שהיו במקום. "ראינו כרישים, דולפינים שנשטפים בסערות לחוף, אבל לוויתן לא ראיתי בחיים שלי", סיפר יוסי, תושב אשקלון שהגיע לחוף יחד עם קבוצה חברים, לכתב mako. "זה היה מטורף. חשבתי שאני חולם".

נכון לעכשיו עדיין לא ברור מהי סיבת מותו המדויקת של הלוויתן, אך עלו לאחרונה כמה סברות: הראשונה גורסת כי הלוויתן איבד את דרכו במי הים התיכון והסערה שטפה אותו אל החוף, ואילו השנייה גורסת שספינת משא גדולה ששטה בים התיכון בימים האחרונים השליכה כמויות גדולות של זפת באזור שגרמו למותו של היונק הגדול - ולמותם של בעלי חיים רבים אחרים.

לוויתן בחוף ניצנים (צילום: צילום: דיווחים בזמן אמת)
גוויית הלוויתן על חופי ישראל | צילום: צילום: דיווחים בזמן אמת

 

הזפת גרמה להרעלה גדולה של בעלי חיים שונים, כגון צבי ים, חרדונים, שחפים ודגים. הסברה היא שהלוויתן מת כתוצאה מההרעלה וגופתו נשטפה אל חופי הארץ. בינתיים, רשות הטבע והגנים פועלת בסיוע הספארי להציל את בעלי החיים שנפגעו כתוצאה מהתקרית.

מומחים טוענים שמדובר בגור לווייתנים, אך הזן שלו טרם התברר. גופת הלוויתן תיבדק כדי לקבוע האם הוא הורעל למוות כתוצאה מהזפת או מת מחומרים כימיים רעילים אחרים שהיו במים.