אם אתם עוקבים אדוקים של היקס (ואנחנו ממש מקווים שכן), אז בוודאי שמתם לב שיש שני דברים שאנחנו מאוד אוהבים: בעלי חיים ותופעות ביזאריות. עכשיו, מה אם נגיד לכם שיש בעלי חיים שמתנהגים בצורה ממש ביזארית לפעמים? מעניין, נכון? ברור שכן. אז ריכזנו לכם כמה דוגמאות של חיות עם דפוסי התנהגות שאולי לא ידעתם עליהן:

ההתעללות האכזרית של הלוויתן הקטלן

אם ראיתם "לשחרר את ווילי" בשלב כזה או אחר בחייכם, אז אתם בטח יודעים שהקטלן הוא אחד מבעלי החיים האינטליגנטיים ביותר בעולם. למרות זאת, מה שאולי לא ידעתם זה שיש לו תחביב קריפי: הלוויתן הקטלן אוהב לענות קשות את הטרף שלו לפני שהוא אוכל אותו. למעשה, לפעמים הקטלן סתם מתעלל בטרף גם אם הוא לא נאכל בסוף, רק כדי ללמד את הקטלנים הקטנים שבחבורה כיצד לצוד.

ההתעללות יכולה להיות מגוונת - החל מתפיסת הטרף ושחרורו שוב ושוב כדי לתת לו תחושה שהוא עומד להינצל ועד הנטייה לנגח אותו מחוץ לפני הים, להטביע אותו במים או אפילו להכות אותו בחוזקה עם הזנב. למה הקטלנים עושים את זה? שאלה טובה. כמה מומחים טוענים שזה נועד להמם את הטרף לפני שאוכלים אותו כדי למזער את האפשרות שהוא יברח. אחרים סבורים שזה חלק מההווי של להקות הקטלנים, הידועים בחיי החברה המפותחים שלהם, וזה פשוט כיף להם. האמת? אף אחד לא ממש יודע.

הצמחוניים שיכולים לאכול גם בשר אדם

כשאתם חושבים על "במבי" אתם חושבים על חיה חמודה ומתוקה, נכון? אחת כזו שיהיה כיף לפגוש ככה סתם ליד שטח מיוער, נכון? תחשבו שוב.

עוד תופעה מאוד ביזארית שקורית בממלכת הטבע היא כשבעלי חיים צמחוניים לגמרי נתפסים אוכלים בשר. נשמע משונה, אנחנו יודעים, אבל זה קורה מדי פעם – ולרוב עם צבאים שנוהגים לאכול מכרסמים שונים שחיים ביער. פעם אחת, חוואי מטקסס אפילו מצא בסמוך לשטחו צבי שלועס את מה שנשאר מכלוב צלעות של גווייה של בן אדם. התמונות עלו מאוחר יותר לרשת והפכו כמובן לוויראליות.

המלפפונים המתפוצצים

רבים מכם בוודאי יודעים שיש לבעלי חיים מסוימים נטייה להיפטר מאיברים כדי לחמוק מטורפים או להיחלץ ממצבים מסוכנים – הסממית למשל נפטרת מהזנב שלה בעת הצורך וסרטנים יכולים לקטוע בעצמם את רגליהם. מרשים בהחלט, אבל זה כלום לעומת מה שחלק ממלפפוני הים עושים כשהם מאוימים.

מלפפוני ים מסוימים נוהגים לכווץ את דפנות גופם ואז "לירות" מתוכם את אבריהם. תעלות נשימה, מעיים, אברי הרבייה ואפילו הרקטום שלהם. כל זה בתקווה שהטורף יסתבך בזוועה הדביקה וייוותר על התענוג של לאכול אותם.

הסוואה בעזרת גופות

View this post on Instagram

A post shared by Daily Bug & Insect Features (@wholelottabugs)

הידעתם שיש בעלי חיים שמשתמשים בגופות הטרף שלהם בתור הסוואה?

חרק אחד ושמו Acanthaspis petax (סוג של פשפש ממשפחת הטורפניתיים) אוהב מאוד לטרוף נמלים ולהשתמש בגופות שלהם בתור תחפושת. אחרי שהוא מסיים את הארוחה שלו, הוא מדביק את מה שנותר מקורבנותיו לגבו – לפעמים עשרות מהם בפעם אחת. התוצאה היא לרוב כדור ענק של גוויות נמלים על גבו של החרק הזעיר. המטרה? כנראה להעמיד פנים שהוא גדול יותר ממה שהוא ולהרחיק ממנו טורפים, אבל גם לגרום לו להריח כמו הנמלים עצמן – וכך בעצם לאפשר לו להתקרב לקורבנות נוספים.