עצים מהלכים
אנחנו באים לתפוס אתכם! | צילום: Peter Vrsansky

תחשבו על העצים הזועמים בשר הטבעות. בעצם תחשבו על "המתים המהלכים" עם הזומבים, רק תחליפו אותם בעצים – יוצא קצת חמוד, לא? עכשיו הכירו את ה"סוקרטיאה אקסוריהאזה", ככל הנראה העץ המובילי היחידי בעולם. מערכת השורשים המורכבת והמסועפת שלו משמשת לו גם כרגליים, ומאפשרת לו לנוע אל עבר אור השמש בחילופי העונות. עצי הדקל האלו מסוגלים לזוז כ-2-3 סנטימטרים ביום, זה אמנם לא נשמע הרבה, אבל ממתי שמעתם על עצים שהולכים? תעריכו.

עצים מהלכים
מצמיחים שורשים וזזים הלאה | צילום: Peter Vrsansky

ה"הליכה" של העצים היא די שונה מהליכה של יצורים אחרים, הם מצמיחים שורשים חדשים לכיוון אור השמש, ממקמים את עצמם מחדש, ונותנים לשורשים הישנים למות ולהיפרד מהם ברגע שהגזע זז מעל לשורשים החדשים. בנוסף השורשים הייחודיים שלהם שנמצאים מעל הקרקע מדמים מראה של רגליים, אז כן, אפשר לקרוא להם עצים מהלכים, למה להיות קטנוניים?

"כשהאדמה נשחקת, העץ מצמיח שורשים ארוכים שמוצאים קרקע יציבה יותר, לפעמים מרחק 20 סנטימטרים ממיקומו המקורי", מסביר פיטר ורסאנקי, ביולוג מאקדמיית סלובקיה למדע, שחי באקוודור מספר חודשים. אך הקביעה הזו כי העצים מסוגלים ללכת היא שנויה במחלוקת בקרב הקהילה המדעית, ויש המגדירים אותה בגדר מיתוס שנועד למשוך תיירים. נשמעת אטרקציה מדהימה, לבוא ולשבת שנה באותו מקום ולראות עץ זז 20 מטרים, כבר הזמנו טיסה.

(מקור)