זה קרה אתמול בצהרים במושב ורבורג, הסמוך לצומת קסטינה בדרום הארץ: ארז שמש, נפח במקצועו ולוכד נחשים בעברו, קיבל טלפון בהול מחבריו למושב על נחש צפע גדול ושמן המסתובב סמוך לבתיהם. "עזבתי הכול ורצתי למקום", מספר שמש ל-mako, "הם היו די מבוהלים".

שמש, אשר מקבל מדי פעם קריאות ללכידת נחשים ועונה עליהן בהתנדבות, לקח מלקחיים מיוחדים אשר משמשים אותו ללכידת הנחשים ותוך דקות הגיע למקום. כשראה את הזוחל, הבחין באמת בנחש גדול מהרגיל. "זה אחד הנחשים הכי גדולים שנתקלתי בהם השנה, נחש צפע גדול ושמן באורך של משהו כמו 1.20 מטר", משחר שמש. "כל שאר הצפעים שנתקלתי בהם השנה היו קטנים משמעותית מהצפע הזה. נחש הוא חיה מוגנת בישראל ואסור לפגוע בה, אז שחררתי אותו הרחק בשדות".

נחש צפע בדרום (צילום: ארז שמש)
נחש הצפע הארוך שנתפס בדרום | צילום: ארז שמש

אלי גלעד, מומחה לנחשים בישראל הפועל בעיקר באזור בקעת הירדן ולוכד נחשים בהתנדבות במטעי התמרים ובתי התושבים ביישובים באזור, אומר כי אכן מדובר בנחש צפע חריג בגודלו. "1.20 מטר זה צפע גדול יחסית. ככול שהנחש אוכל יותר, הוא מתרחב יותר ונהיה גדול באורכו", מסביר גלעד. "בעבר נתקלתי בנחשי צפע בגודל כזה. זה חריג מאוד. בדרך כלל אני נתקל בנחשי צפע באורך של 80-90 סנטימטרים. נחש צפע יכול להגיע גם עד לאורך 1.35 מטר. אבל צפע באורך של 1.20 מטרים זה ללא ספק נדיר, לא נתקלים בו כל יום".

לוכדי הנחשים המנוסים מפצירים בתושבים אשר נתקלים בנחש, לא להתקרב יותר מדי ולהזעיק מיד לוכד נחשים, אשר מתוקף נסיונו ידע לזהות את סוג הזוחל ולהתמודד איתו בזהירות הנדרשת.